Ниският статус на българския учител е основната причина за недостига на преподаватели в страната.
Това заяви пред Радио Пловдив председателят на Синдикат „Образование” към КТ „Подкрепа” Юлиян Петров. Той припомни, че още преди пет години от синдиката са предупредили, че ще има голям глад за учители. Сега в страната не достигат около 1 500 преподаватели и тенденцията ще се задълбочава.
Петров посочи, че в момента има търсене на учители, има и предлагане, но голяма част от учителите, които търсят работа, са или без специалност, или без квалификация. Като цяло системата не мисли за качеството на образованието, а мисли как да спести средства от това качество – категоричен е синдикалистът. Той припомни, че обучението на кадри е дълъг процес – поне 10 години са необходими за обучаването на добър специалист в дадена област.
Петров коментира, че проблемът с недостига на кадри в системата на образованието се е отложил с няколко години заради въвеждането на целодневната организация на учебно-възпитателния процес. Това позволи на много педагози да започнат работа, но този модел вече е със затихващи функции и отново ще произведе безработни учители – заяви Юлиян Петров. Той изрази недоумение защо българският закон за училищното образование копира полската и английската образователни системи, където целодневното обучение също вече е със затихващи функции.
Синдикалистът обясни, че причините да няма учители са много, но главната е ниският статус на българския учител. Заради това младите хора или изобщо не искат да учат педагогически специалности, или много малко време се задържат в сектора на образованието.
Необходими са важни стъпки в тази посока, а сред основните е повишаване на статуса на българските учители и обвързване на това с качеството на образованието – посочи Юлиян Петров. Според него е много важно държава, общини и инспекторати да бъдат в един отбор, защото те сега не са.
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..
Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения. Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България. Той обаче направи уговорката, че не..
В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии, ще има ли взаимен контрол по..
Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи. "Моята прогноза е, че това правителство ще стартира с много ниско..
Историческият компромис за съставяне на правителство е много тежък в такава ситуация, но над 80% от българите искат да има кабинет, за да може държавата да тръгне в дадена посока, зщото страната ни е в тежка финансова, икономическа, юридическа криза. Това заяви народният представител Станислав Балабанов ден след като кабинетът..