Държавата прекрасно е дефинирала какви са единните изисквания към бензина и дизеловото гориво, стандарти има. Проблемът обаче е, че контролът на държавата не е еднакъв към бензиностанциите. Това коментира изпълнителният директор на на Българската петролна и газова асоциация Андрей Делчев.
Има търговски обекти, които спазват всички изисквания, свързани са с НАП и непрекъснато са подлагани на контрол. Има обаче и други, които нарастват в геометрична прогресия и никой не ги контролира – ведомствените. Те не съществуват за контролните органи и слагат в горивото каквито съставки си искат, продават на дребно. Ето защо схващаме изказването на премиера като желание да се постигне контрол и върху тези бензиностанции..
При нормално регистрирани бензиностанции като търговски обекти 2 700-2 800, ведомствените регистрирани наскоро по искане на министъра на финансите 6000, според нас са над 15 000. Много от тях не искаха да излязат на светло и не се регистрираха, коментира Делчев. Той подчерта, че според МФ като обем, с който те търгуват, са около 40%. Той изрази надежда, че заявеното от премиера с такава категоричност и предприетите мерки, ще финализират процеса за контрол върху бензиностанции.
Големите вериги печелят от оборотите и не могат да си позволят да мамят. В тях контролът е засилен, защото печелят от това, че гражданите им вярват. Ведомствените не могат да покрият изискванията на държавата за търговия с горива, заради малките обороти и започват да крият данъци и да мамят.
Делчев заяви още, че държавата е длъжна да влезе в ролята си. В малките общини от Пловдивска област има около 2-3 нормални търговски обекта, които нямат клиенти и около 30 ведомствени бензиностанции, които продават по занижени цени. И се питаме как се постига това – ами като крият данъци или като слагат в горивото опасни неща за автомобила и за сигурността на водачите. Делчев уточни, че самият той зарежда само от големи вериги.
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..