Въвеждането на система с кодове според спешността на случаите ще влезе в сила най-късно до края на септември, началото на октомври, обяви зам.-министърът на здравеопазването Ваньо Шарков. Според новия стандарт, ще има три категории пациенти по спешност - със зелен, жълт или червен код, а изчакването на линейка, което ще е обвързано с кода, ще е между 8 и 120 минути.
„Системата не е нова“, каза в интервю за Радио Пловдив по темата зам.-директорът на Центъра за спешна медицинска помощ Пловдив д-р Димитър Христозов.
„Ние работехме по нея до 1994 година, преди да се въведе спешната помощ. Тогава случаите не бяха с кодове, а бързи, неотложни и трайни. Бързият случай беше до 3 минути, но имаше по-големи възможности за придвижване, освен това екипите бяха двойно повече. Сега обаче, при такъв недостиг на екипи имам голямо съмнение, че два от кодовете – неотложния и трайния, зелен и жълт, няма да може да се изпълняват в рамките на норматива - иначе “, коментира той.
Д-р Христозов подчерта, че както и досега, с предимство ще са малките деца, хората със симптоми за инфаркт, инсулт, както и пациентите с тежки травми.
По думите му, за да проработи ефективно системата, трябва да се работи в насока или обажданията на пациентите да минават отново през централите на Спешна медицинска помощ, или на тел. 112 да бъдат въведени алгоритми, по примера на световните практики.
„Конферетната връзка, която в момента се извършва, само забавя случаите. Има хора в гранично състояние, които трябва да се разпитат малко повече и то от медицински специалист, а за два часа чакане от този норматив ще има недоволни пациенти“, каза още той.
Според зам.-директора на Центъра за спешна медицинска помощ - Пловдив, най-важното в сектора трябва да е инвестицията на кадрите.
Цялото интервю с д-р Димитър Христозов можете да чуете в прикачения звуков файл.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..