Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Билетите за "Сцена на кръстопът" свършват преди откриването

19-ят  Есенен международен театрален фестивал „Сцена на кръстопът” се открива  в Дома на кулутара „Борис Христов”на 10 септември с премиера на домакините от Пловдивския драматичен театър – спектакълът „Сестри Палавееви” по едноименния роман на Алек Попов.  



От четирите фестивални премиери,  втората също е  пловдивска – „Няма ток за електрическия стол” от Александър Секулов с участието на Калин Врачански и режисура на Лилия Абаджиева. Тази година в „Сцена на кръстопът” участват 20 постановки на 12 театъра  и три  чуждестранни.  В програмата, селектирана от театроведа Богдана Костуркова, са включени представления  с награди „Аскеер и „Икар” като „Къщата на гнева” по Лорка, „Каквато ти ме искаш” на Теди Москов представление на Народния театър, „Семеен албум” от Малин Кръстев. 

СнимкаНародният театър представя и „Петокнижие Исааково” от Анжел Вагенщайн,  актьорът Владо Пенев „влиза” като режисьор на”Дакота”. „Сцената...” е отворена и за още няколко български пиеси, които носят посланията на  младите и на времето днес.  Чуждестранното участие  е на три театрални формации:  от Франция, която идва с представление, участвало на фестивала в Авиньон,  мюзикхолен театър от Украйна с постановка за Мерилин Монро, и от Турция театърът на Анталия с пиеса на Молиер. 

С интерес се очаква новата пиеса на Елин Рахнев, наречена „Свалячи”, която е продължение на постигналата голям успех  „Фенове”. В съпътстващата програма на фестивала  участват студенти от НАТФИЗ, и от  НБУ с текстове на Камен Донев, джаз, Стефан Вълдобрев с „Обичайните заподозрени” и кръгла маса  за „Новото в българската дрматургия на 21 век”. Още преди началото на фестивала, за две от представленията билетите свършиха.

Това са спектаклите „Семеен албум” и „Къщата на гнева”.  Фестивалният бюджет е  от 180 000 лева, от които квотата на Министерството на културата е 42 000 лева, а на община Пловдив 45 хиляди лева. 

Мотото на фестивала, чийто артистичен директор е професор Стефан Данаилов  тази година е: „Театърът. Следите.”  Както казва креативният директор на феста Елин Рахнев, защото: „19 години „Сцена на кръстопът” ни изкачва през чигите в небесата. Гравира красота върху всеки от нас. И оставя следи”.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В "Срещите - разговор за морала

Преизвестно е - зад всяка криза стои моралът. А какво е моралът?  Илия Кожухаров, Петко Атанасов и отец Радослав Паскалев разсъждават в "Срещите" тази събота.  Бъдете с Радио Пловдив, интересно е!

публикувано на 26.04.24 в 10:15

Показват филми с "Поглед към другия"

Петдневна филмова поредица „Поглед към другия“ ще бъде представена от днес в Пловдив .  Международната селекция от киноразкази е инициатива на Гьоте институт - България  и сдружението „Арте Урбана Колектив“ и ще бъде показана в Лъки – Дом на киното. Програмата включва късометражни, документални и игрални европейски заглавия, както и..

публикувано на 26.04.24 в 06:37

Изложба на Александър Христев в галерия "Пловдив"

Дружеството на пловдивските художници представя изложбата „Палитра Европа“ на живеещия във Франция творец Александър Христев в галерия „Пловдив“ в сградата на Общинския съвет. Роденият през 1976 г. в Париж художник учи в реномирани частни училища в града, като след колежа посещава Екол  ПЕНИНЕНГЕН, Екол де ВОЗ АР, Ателие по живопис Де ла Вил..

публикувано на 26.04.24 в 06:29

Никола Илиев единодушно стана почетен гражданин на Пловдив

Пловдивският общински съвет единодушно удостои с отличието „Почетен гражданин на град Пловдив“ Никола Илиев за изключителен принос към опазване, съхраняване и развитие на музикалното наследство и популяризиране на българската народна музика. Никола Илиев е емблематична фигура за град Пловдив, обогатявайки културния пейзаж с непреходната..

публикувано на 25.04.24 в 11:25

Сборникът с разкази "Баба" събира респект и благодарност

На книжния пазар излезе сборникът с разкази "Баба". Той ще бъде представен  от Кремена Димитрова  в „Петното на Роршах“ на 30 април.  Книгата включва разказите на хора от най-различни сфери и професии на живота, които разказват за своите Баби. Незабравимите си истории  споделят писател, психолог, журналист, рекламист, режисьор и актьор. Сред..

публикувано на 25.04.24 в 08:01