В Медицинския университет- Пловдив си дават среща над 60 експерти от 30 страни от Европа, Америка, Австралия и Нова Зеландия по проблемите на заболяванията, които засягат външния вид на човека.
Целта на този форум, финансиран по линия на европейската програма COST е да се уточнят съвместни научни изследвания между лекари, научни и социални работници, както и специалисти по здравни грижи. Това събитие се провежда за първи път в България.
Проф. д-р Юри Анастасов посочи, че в България много деца с такива лицеви аномалии остават в домовете. Най-известни са случаите на цепнатините на устната и небцето с честота 1 : 700 раждания, но като цяло честота на всички лицево-челюстни аномалии е 1 : 200 у нас. Това което липсва у нас в България е влиянието на негативите, когато човек има такава аномалия. Целта е да бъде максимално добър шанса за реализация на тези хора, смята проф. Анастасов. Той уточни, че има и много случаи на придобити лицеви аномалии, вследствие на травми, изгаряния и катастрофи.
Това, което се доказа през последните години е, че пациентите приемат различно последиците от този вид аномалии. За целта има екипи от хирурзи, психолози и ортодонти, които заедно работят с пациентите.
От 2015 г. е приет нов европейски стандарт за лечение на лицеви аномалии, където конкретно се изясняват начините за естетична и козметична хирургия. Само естетичната хирургия е платена навсякъде по Света, каза още проф. Анастасов.
Той уточни, че у нас има регистрирани и оперирани 540 пациенти, но в националния регистър ще влязат 7 000 деца с различни аномалии. Такъв регистър, който е клиничен оригинален само за България е често цитиран на световно ниво, отбеляза проф. Анастасов. По думите му Пловдив е център и монополно място за лечение на деца, родени с цепка на устната и небцето.
Проф. Никола Ръмсей от Великобритания каза, че при тях стандартите за лечение на този вид заболявания са в много широки граници. Там е прието само вродени заболявания да се оперират напълно безплатно. "Най-добрата препоръка към хирурга е да направи така, че пациентът да изглежда само незабележимо променен" допълни проф. Ръмсей.
Проф. Мариана Мурджева заместник-ректор на Медицинския университет посочи, че огромно значение имат психологическите и социални последици за външния вид след този вид аномалии. Особено важно е според лекарите да се работи за справяне с депресиите, стреса и друг вид поведенчески последици, които водят до алкохолизъм, тютюнопушене и затлъстяване.
Голяма част от лечението в Европа се поема изцяло от здравната каса, а в страни като Великобритания вече има специално създадени центрове и така се обособява отделна среда, в която пациентите получават комплексна помощ.
Дарителска кампания за ремонт на фасадата на църквата „Св. Димитър“ в Маноле стартират кметът на Община Марица Димитър Иванов и местният кмет Стоил Дишев. Църквата не е ремонтирана от построяването си през далечната 1930 – 1931 година върху основите на разрушения от Чирпанското земетресение стар храм. В момента фасадата е в лошо състояние и..
Автобус от градския транспорт блъсна на пешеходна пътека 28-годишна жена. Пътното произшествие е станало снощи в пловдивския район „Тракия“ на кръстовището на улиците „Съединение“ и „Пеньо Пенев“, когато автобусът е правил ляв завой. Същевременно при рязкото спиране на автобуса 73-годишна пътничка е загубила равновесие и е паднала. На 2-те жени е..
Общинските съветници от БСП поискаха отговори от кмета на Пловдив Костадин Димитров за поскъпването с над 45% на такса смет от догодина. Те посочват, че в началото на ноември е обсъждан проекто бюджетът за 2025-та година, в който не са предвидени драстични промени в данъците и таксите. „Десет дни по-късно Община Пловдив е решила съвсем..
Окръжният съд пусна под домашен арест с електронна гривна двама от тримата задържани за намерения в Карлово, Пловдив и Първенец америций при акция на специалните служби и полицията. Съдът се мотивира за изменението на мярката за неотклонение на Георги Кулов от Карлово и пловдивчанина Васко Асенов със силно влошеното им здравословно състояние...
Експонирането и консервацията на античния комплекс е част на целия проект " По крепостните стени на Филипопол ", който е на стойност 9,3 млн. лева от ОП "Региони в растеж". Три са обектите в него, Източната порта на Филипопол, подходите към хълма и самото Небет тепе . На церемонията присъстваха бившият кмет на Пловдив Здравко Димитров,..