Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Задължителните квоти - липса на пространствено мислене

Европейската комисия предложи държавите от Европейския съюз да приемат общо 160 000 бежанци на задължителна основа, като председателят й Жан-Клод Юнкер обясни, че това ще бъде част от "бързия, решителен и всестранен" отговор на Европа срещу мигрантската криза.  

Геополитикът доц. Марин Русев с оценка за реакцията на страните от Стария континент и тази на България.

Сега и към горещата европейска тема, която е номер едно и за Европейската комисия, за Европейския съюз и парламент. ЕК предложи държавите от ЕС да приемат общо 160 000 на задължителна основа като председателят й Жан-Клод Юнкер обясни, че това ще бъде част от бързия и решителен всестранен отговор на Европа срещу емигрантската криза. Дали да има задължителни квоти и как ще се реши проблема сега ще говорим и за широтата на всичко, което става в геополитически план с доц. д-р Марин Русев, който ръководи катедра „Регионална и политическа география” в Геолого-географския факултет на Софийския университет. Сякаш за първи път Европа се изправя пред такава криза. Как реагира според вас?

Марин Русев: Според мен Европа се бори с последиците, а не с причините и ако дава вид, че се бори и с причините, то, очевидно е, е изключително неефективно. Според мен съвсем близък е моментът, в който това, което се случва по границите между Сърбия, Унгария и Австрия,  може би вече ще важи за цяла Европа, тъй като процесът може да стане неконтролируем.

Причините да се стигне до тази ситуация са десетилетни – Европа остарява, създава демографски вакуум и може би от чисто демографска гледна точка полезен процес, тъй като доста млади хора влизат в Европа, но тук големият проблем е, че културната промяна, която е свързана с нахлуването на другите в Европа е изключително бърза. Европа се променя и в това няма нищо ново, но изглежда скоростта, скоростта е много голяма и това създава опасност от рязко възникване на трудно управляеми ситуации. Очевидно е, че от тази гледна точка процесът е неизбежен и ако Европа трябва да прави някаква стратегия, някаква политика тя не трябва да бъде само с туширане на конюктурната опасност, а да изработва дългосрочни програми за минимизиране на рисковете. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Алексей Кожухаров в "Добро утро, ден!"

В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..

обновено на 17.01.25 в 17:09

Коалиционни конструкции като новия кабинет имат дълъг мандат

Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров.  Той припомни, че подобна..

публикувано на 17.01.25 в 16:55

ДАНС не ни каза защо е забранила достъпа на Зингаревич в България

Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения.  Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България.  Той обаче направи уговорката, че не..

публикувано на 17.01.25 в 16:15

Няма да е лесно на сегашната тройна коалиция

В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии,  ще има ли взаимен контрол по..

публикувано на 17.01.25 в 15:49
Петър Чолаков

Имената на зам.-министрите ще изяснят политическия пъзел

Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи.  "Моята прогноза е, че това правителство  ще  стартира с много ниско..

публикувано на 17.01.25 в 11:04