Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"На шестия ден" с Евгени Тодоров и Любомир Минчев

жупналистите Любомир Минчев и Евгени Тодоров

Шест дни преди старта на  предизборната надпревара  отборите се строяват за рапорт. Лидерите им вече дадоха знак за  желаното си присъствие в политиката – с лице към гражданите на Пловдив,  голямо сърце и чисти ръце. Дали...

Шест дни преди старта на предизборната  кампания чухме петима от тях – първите.  Според социолозите.

Гости в студиото  - журналистите Любомир Минчев и Евгени Тодоров

Талази мигранти  напират към Европа и генетично внасят  през доскоро подредените й очертания опасност от  зарази, страхове, комплекси и подтисната агресия. Експлозив  от отчаяние, зареден  с мащабен  еквивалент от лични драми с отложено действие. Светът вчера беше по-добър. 

Сега се събужда уплашен от несъответствията в лидерското бръщолевене на цивилизованите нации. Как се случи така, че след интернет глобалният свят се разшири като черна дупка до такава степен, че за да опази от потъване в нея състраданието, моралните норми и човечността,  започна да издига телени стени и да затваря граници.  Мъчително е да се гледа как бежанци се хвърлят по релсите на  унгарска ж.п.гара, за да се метнат във влака, който ще ги откара в неизвестното „отвъд” в затворените лагери. Мъчително е погледът ти да попадне върху снимка на удавено дете или пък премазано от паднала саксия на парти  в Германия чест на новопристигащите бежанци, след като е пропътувало успешно с родителите си 4 000 км. Днес целият свят е разочароващо място, без значение как се нарича Африка, Америка, Русия или арабския свят  обледенен от неговите  съмнителни пролети. И обединена Европа – нашето защитено квадратче в координатната система на недоразбраната  солидарност с еднаквите,  обаче белязани с драстични различия. Европа на агресивната самоотбрана, прикритата самоомраза и бедността на източната й част. 

Това е контекстът на голямото втурване  по магистралите на властта, която приема или отхвърля политическите заявки за новия кметски мандат. Тези, от лидерите, които вече успяхме да чуем, заявиха, че ще водят позитивна кампания.  Ще  поживеем, ще видим. Всички те са познати лица и затова действат на сигурно – с обещания и амбиции  съотнесени математически към реалността.  Коя ще бъде вярната формула и дали  избирателите ще успеят да я решат, е тема, по която тепърва ще се упражняват социолозите. Идва онова познато ни време, когато думите започват да жужат в ушите като оси и да се възприемят повече като шум, който ги отдалечава от смисъла им.  Как ще бъде този път? Предстои да чуем и ще слушаме, защото те имат и друга страна. Думите тежат като гюлета, могат да повалят, но могат и да създават победители. Ще слушаме.......но...и .. с памет за делата. Повече чуйте от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

С мащабни проекти район "Тракия" отбелязва своя празник

Точно днесе и празник на най-младият район на Пловдив, а именно „Тракия“, който става на 51 години. Първите блокове там са построени през 1973-та година за да се отговори на разрастващият се град и преодоляване на жилищната криза. Днес увеличаващите се жилища в района създават и проблем с паркирането, но поставят и въпросите, свързани с..

обновено на 06.08.24 в 11:23

Време е партиите да разберат, че НС не е кварталният пясъчник

Не е изненада, че отново отиваме на предсрочни избори, защото партиите още от предишните си постлаха толкова късо одеялце, на което не могат да се съберат всичките им амбиции, каза в предаването "Точно днес" политологът Любомир Стефанов. Политическите ни партии не разбират връзката между гражданите и управлението, дупката между обещанията и..

публикувано на 06.08.24 в 10:34

36 училища в Пловдив и областта с нови класни стаи

36 училища от Пловдив и региона получават финансиране за нови класни стаи по хуманитарни науки, география и икономика, технологии и предприемачество и за целодневна организация на учебния ден. Общият брой на одобрените за страната е 426.  Средствата са осигурени от Министерството на образованието и науката по Национална програма „Осигуряване..

обновено на 05.08.24 в 16:40

ПУ е домакин на международен семинар на българисти

Студенти и докторанти от 10 държави се включиха в Международния семинар на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, който продължава до 10 август. Най-далечният участник е от страната на изгряващото слънце – Япония. Събира ги една обща страст - изучаването на българския език, историята и културата на страната ни. Темата на семинара е..

публикувано на 05.08.24 в 11:30

Носенето на маски при мръсен въздух е въпрос на манталитет

На фона на бушуващите през лятото пожари и замърсяването на въздуха в края на миналата седмица заради горящото депо за отпадъци в Цалапица говорим за здравната цена на мръсния въздух и знаем ли как адекватно да се предпазим в такива ситуации. Разговорът е с доц. Владимир Ходжев, началник на клиниката по пневмология и фтизиатрия в УМБАЛ „ Св. Георги“...

публикувано на 05.08.24 в 11:23