За четвърта поредна година пловдивското село Белащица е домакин на Международен арт фестивал "Горски резонанс". Идеята е на пловдивската галерия "Резонанс", която организира изложби на открито, предхождани с пикник-пленери в мистичната Чинарена гора на селото.
Днес гората ще "оживее" чрез живопис, рисунки, инсталации, обекти, фотографии, пърформанси, танци, музика, фолклор. Мотото на тазгодишния фестивал е "Свобода". Ще участват художници от 14 страни, сред които Германия, Египет, Непал, Беларус, Турция, Мексико.
Гората ще оживее под звуците на флейта, кавал, на екзотичния марокански инструмент бендир, създаден от кожа на антилопа. Художникът и композитор Николай Иванов-ОМ, заедно с норвежкия музикант Харалд Скюлеруд ще изнесат концерт с перкусионни инструменти, клавишни, китара, флейта и с вокал.
Националната гимназия за сценични и екранни изкуства ще представи хепънинг "Артистични демонстрации", а инсталацията на Осман Хюсеинов "Портрети на духа" ще се разпростре на над 10 дървета, в центъра на които ще има бяла плоскост, на която посетителите ще могат да запишат мислите си.
Тази година в гората ще се организира и арт базар с керамични, кожени, хартиени, стъклени, текстилни и дървени изделия - бижута, съдове, пана - изработени от художници по съответните занаяти. Следобедът е отреден за малките художници, които ще рисуват върху речни камъни, които ще бъдат експонирани в галерията. Ще се пробват на грънчарското колело и ще вземат участие в уъркшоп "Изкуство от рециклирана хартия". Фестивалът ще завърши със Славейкови вечери.
Село Белащица се намира на 7 км от Пловдив в подножието на Родопите. Легендата свързва селото и вековната Чинарена гора с цар Самуил и ослепените му войници. През 1014 година след битката между българския цар Самуил и византийския император Василий II, ослепените самуилови войници са предадени като награда на предания военачалник Никифор Скифи, управител на Пловдивска област. Именно тези войници донасят със себе си малки чинарени дръвчета, които до тогава не са съществували в Пловдивския регион. Преди около 70 години Чинарената гора е изсечена до дъно и се превръща в голо пространство, но корените концентрират в себе си толкова много енергия, че от всеки дънер покарват по 2, по 3, по 7, дори и по 9 филиза, разказва кметът на селото.
С Белащица е свързан и Пенчо Славейков, който под един от чинарите е написал поемата "Неразделни".
Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества. Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?" Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.
Най-новото заглавие в афиша на пловдивския Куклен театър е постановката „Момо или животът пред теб“ по едноимения роман на френския класик Ромен Гари. Представлението е предназначено за възрастната аудитория. Моноспектакълът е на Димитър Николов-Шаблата, режисьор е Валери Кьорленски. Сценографията е на Томиана Томова-Начева,..
"Присъединете се към нас, и нека заедно преживеем емоцията от премиерата на документалния филм за Милен Цветков!", пишат създателите на новата лента за известния журналист, загинал в катастрофа през 2020 година. След прожекцията на филма ще се проведе среща със създателите на филма и да се разбере повече за заснемането, трудностите и мотивацията..
За пета поредна година в неделя кукерският празник "Старци" ще прогони злото и зимата от високопланинското село Лилково. Началото е в 12.00 ч. с гайдарско шествие, които ще поведат кукерите със страшни маски и медни чанове. След това ще бъдат демонстрирани маски и костюми от местните хора и гостите на празника, а детската кукерска група..
Среща разговор за първата българска околосветска пътешественичка Анка Ламбрева организират тази вечер Историческият музей и общинската библиотека в Карлово. Поводът за срещата в библиотека „Д-р Иван Богоров“, са 130 години от рождението й. Анка Ламбрева е медицинска сестрапо професия.Тя е първата българка, прелетяла със самолет над Ламанша..