В посланието на БПЦ виждам поне два контекста, които са част от света, в който живеем - един по-глобален и един по-локален. Глобалният факт продължава вече 4-5 години и в него има два скандала. Това заяви богословът д-р Мариян Стоядинов. Според него държави, които доскоро са живели в някакво предишно състояние, бяха разрушени и всичко беше превърнато в пепелища – от Либия до Ирак и Сирия.
Другият голям скандал е, че нашата църква говори за тези неща едва сега, когато е изтекла страшно много кръв на християни – мъченици по тези земи. Нашите братя по вяра са клани като животни, сестрите ни по вяра са продавани като стока. Християнството е подложено на такъв геноцид на територията на Близкия Изток, какъвто е имало по времето на Темерлан и след това по времето на Първата световна война. Това е големият контекст, коментира д-р Стоядинов.
Той подчерта, че в този конкретен контекст трябва да се чете изявлението на Православната църква. Това е ситуация, в която цяла Източна Европа от Прибалтика до Карпатите имаше критично отношение към това, което Германия и западните държави правят. Германия казва: „Имаме голямо сърце, но въпреки това имаме лимит.”. Проблемът обаче е там, че ние не знаем, кога сме достигнали лимита. Ние, бедните роднини от Изток, казваме същото: Имаме голямо сърце, но вече сме стигнали лимита, а това не е същото. Защото ние никога не сме излизали от лимита на мизерията, от лимита на второто качество европейци и когато „големите началници”, както официално ги наричаме, правят каквото искат навсякъде, ние трябва да споделяме това, което те правят, заяви Стоядинов..
Спорeд него в посланието на БПЦ има и нещо наивно – това, че нашето правителство може да лобира пред световната общност за спиране на войните по цял свят. Ами, ние като държава, сме съюзници на тези, които разрушиха Либия. Съюзници сме и на тези, които помагат на умерени ислямисти да разрушават друга държава и носим последиците от това........Не сме на луната, не сме изолирани, дори и да не сме участвали с бомбардировачи, сме изпращали контингенти. Гласували сме, най-малкото е, че сме мълчали, когато „големите” са правили това, което искат. И когато държавите от Източна Европа реагират критично, нашата църква казва това, което всъщност казват хората от Прибалтика, Словакия, Румъния, Унгария и което не се чува от нашето Правителство. Затова адресатът на обръщението е Правителството. Всеки друг разговор за морал е лицемерен, каза още д-р Мариян Стоядинов.
Цялото интервю с Мариян Стоядинов може да чуете в звуковия файл.
„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..
Доколко образователната система е способна да осигури квалифицирани кадри за развитие на професионалното обучение по актуални и търсени професии и да дава възможност да се работи върху уменията и компетентностите. Това е въпросът, който поставя областният управител проф. Христина Янчева в становището си до Регионалното управление на..
Решението на Върховния касационен съд (ВКС) да бъде регистрирана Българска православна старостилна църква предизвика вълна от недоволство. Застрашава ли това единство на православната църква и до какво може да доведе наличието на паралелна православна църква? "Мисля, че това не застрашава единството на Българската православна църква..
Много недостатъци се събраха в изборния процес през годините, така че промените в Изборния кодекс са необходими и могат да дадат добър резултат. Промяната в отчитането на гласовете е крачка в правилната посока, но за да няма проблеми детайлите трябва да бъдат изпипани много добре. Така политологът и изборен експерт Даниел Стефанов коментира..
Изпълнители от Община Марица се обединяват в мащабен благотворителен концерт в подкрепа на 2-годишния Иван от Рогош, който страда от детска церебрална парализа. Момчето започва да провежда рехабилитация още, когато е на 6 месеца. Сега обаче се нуждае от 44 000 лева за провеждане на лечение в турска клиника. Тя е за рехабилитация, която ще..