Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Битката в Сирия е и за влияние в региона след падането Асад

Знаете, проведе се среща между Барак Обама и Владимир Путин, там нямаше постигнато пълно споразумение – лидерите не се разбраха дали Башар Асад трябва да остане на власт в Сирия. Два дни по-късно последваха и първите въздушни удари на Русия в Сирия, само Русия ще участва в Сирия в борбата срещу джихадистката групировка Ислямска държава на законни основания – това казват от прессекретариата на президента Владимир Путин Дмитрий Песков, цитиран от агенция ТАСС

 Песков се аргументира, че провеждането на такава операция е възможна само на базата на резолюция на Съвета за сигурност на ООН или по молба на законните власти в съответната държава. 

Сега за ударите, които нанася Русия и за всичко, което касае бежанската криза и на европейско ниво търсим коментара на г-н Симеон Николов – директор на Центъра за стратегически изследвания в сигурността и международните отношения.

Някои от вашите колеги наблюдатели вчера казаха, че започва война – да видим кога ще свърши. Вие така крайно ли ще се изкажете или имате друга трактовка на всичко, което се случва там, в тази част от света?

Симеон Николов: Напротив, напротив, може би само най-черният сценарий би предвиждал разрастване на конфликта и обикновено такива сценарии се предлагат или се описват от политици или политолози, които са противници на приноса на Русия в борбата срещу Ислямска държава и намесата й в Сирия. Иначе програмата минимум, според мен, изглежда поне спиране на войната, спиране на разпада, който е започнал в Сирия и ограничаване разрастването на Ислямска държава. Това е програмата минимум, според мен, а програмата максимум е възстановяване на държавността, което трябва да мине през избори, оттегляне на Асад и т. н. Нека да си спомним, че вчера чешкият президент прогнозира, че преговорите, които ще се водят, които вече се водят между сирийските власти и здравата част от опозицията, ще имат нужда от още три – четири месеца като споразумението според него ще бъде подписано в Прага.

Р. П.: Защо точно Прага? Това е много интересно.

С. Н.: Аз също се изненадах, но в момента много страни проявяват, някои от тях и доста полезни инициативи – и Швейцария предложи международен план с доста интересни неща, включително подпомагане и на организации, на ООН във връзка с бежанците, ето, Чехия предлага друга, така че има доста инициативи. За съжаление България не е сред инициативните. Но динамиката в международните отношения в момента е много голяма.

Р. П.:  Няма как да не питам за САЩ, последно казаха, че се опасяват, че руските удари в Русия са насочени срещу противниците на Башар Асад. Какви са руските амбиции в Сирия всъщност?

С. Н.: Ударите, които нанесе Русия вчера, те не са изненада според мен, защото още преди заседанието на Общото събрание на ООН в Ню Йорк Русия предупреди, че ако не бъде постигнато споразумение със САЩ за съвместни действия, то тя ще действа сама. Разбира се, такова сътрудничество беше постигнато, както и вие съобщихте в началото, разбира се, по много въпроси не беше постигнат пробив в разбиранията, това е понятно, но Русия демонстрира по този начин, че тя е категорично решена да действа, че посланието, което изпраща към международната общност, че тя не трябва да бъде подценявана като фактор – това беше една от целите – тя се завръща отново в голямата политика и то не като регионална сила, а като глобална, като велика сила – това са нейните амбиции и претенции.

А колкото до Сирия тя вече демонстрира искането да възвърне своето влияние в Близкия изток и да защити свои определени интереси, а чрез този режим Русия вижда единствено възможността да се върне отново в региона на Сирия – тя има определени интереси там, а Сирия заема централно място в Близкия изток и от решаването на сирийския проблем зависи бъдещето на целия регион. Това определя нейния интерес и разбира се, не трябва да се забравя, че в борбата срещу Ислямска държава има интерес и на самата Русия да не допусне този вид тероризъм да не стъпи в нейните територии каквито симптоми отдавна вече има, защото някои терористични организации от т. н. постсъветско пространство вече се врекоха във вярност на Ислямска държава, има активност и желание на Ислямска държава да продължи настъплението си в това направление, така че хич не трябва да се подценяват опасенията на Русия от тероризма.

Р. П.: Г-н Николов, военни удари първо Франция, сега и Русия, кого да очакваме още с атака срещу Ислямска държава, имате ли такава прогноза, можете ли да ни я кажете?

С. Н.: Турция се включи вече, но тук е много интересно дали тя ще се наложи с предлаганата от нея зона, аз се надявам това да не го направи, защото българската позиция беше, че одобряваме предлаганата от Турция зона, нещо, което в Съвета за сигурност на ООН засега не се одобрява, досега и САЩ не одобряваше, тъй като такава зона би увеличила бежанския поток. Турският интерес е да прогони от тази зона кюрдите, а кюрдите ще тръгнат към Европа, затова е много учудващо дори България да заеме позиция, която всъщност е в интерес на Ислямска държава и се увеличава и бежанския поток. Иначе Хизбула държи територията към Ливан, по турската граница Турция ще се намеси по-активно.

Всичките тези държави, които вие споменахте и които вече са и играчи на терена ще имат една важна роля, те затова се намесват, те искат да имат влияние върху формирането на новото правителство след Асад. Това е тяхната цел, това е борбата на всички сили, които изброихте – и на Русия, и на Турция, и на Франция, и на САЩ, и особено не трябва да се забравя Саудитска Арабия, защото всъщност това, което става там е немият сблъсък между сунити и шиити в Близкия изток, между Саудитска Арабия и Иран. Ако Саудитска Арабия и Иран се разберат всички други проблеми ще отпаднат.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39