Изследване на общественото мнение в самото навечерие на кампанията за местните избори показва, че ако тенденциите се запазят, в Пловдив се очаква балотаж с участието на Иван Тотев и Славчо Атанасов.
Изследването е представително за пълнолетното население на община Пловдив и е проведено сред 800 души с преки полустандартизирани интервюта между 17 и 24 септември, когато бяха известни част от кандидатите. Поръчано е и е финансирано от сдружението „Инфраню – България“, което наблюдава политическия процес в България, и е проведено от „Галъп интернешънъл болкан“. Числата отразяват общественото мнение в навечерието на кампанията и не са прогноза за изборния резултат на 25 октомври.
Помолени да изберат измежду кандидати за кмет на Пловдив, 23% казват, че биха гласували за кандидата на ГЕРБ Иван Тотев, а 21% - за Славчо Атанасов. 10% избират Дани Каназирева, а по 4% посочват кандидата на БСП Георги Гергов и подкрепения от реформаторите Здравко Димитров. С по около процент остават Георги Илчев и Павел Шопов. Декларативната активност по традиция е по-ниска от реалната активност в изборите, така че негласуващите се очаква да бъдат в сравнително по-високи дялове.
В евентуален балотаж между Иван Тотев и Славчо Атанасов предимство има Атанасов с резултат 33% срещу 27%, като при „твърдите“ гласоподаватели дяловете изглеждат като около 40% срещу 35%. На този етап тези данни могат да имат единствено ориентировъчна функция.
В навечерието на кампанията листата на ГЕРБ за общински съветници води с 26% заявена подкрепа, а втора е коалицията за Славчо Атанасов, която избират 14% от всички запитани. БСП и „Съюза за Пловдив“ на Дани Каназирева са с по 8% декларирана подкрепа. И тук декларативната готовност за гласуване е традиционно по-висока в сравнение с очакваната активност сред реално пребиваващите в Пловдив гласоподаватели. Сред твърдо решилите да гласуват подкрепата за листата на ГЕРБ е около една трета, а за тази на патриотите е около една пета.
Според пловдивчани общината им се развива видимо по-добре в сравнение със страната. На въпроса „Като цяло накъде върви България“ 56% казват „към по-лошо“, а 30% - „към по-добро“. На въпроса „Накъде върви община Пловдив?“ обаче, съотношението е 48% срещу 41%в полза на „по-добро“. Това е стандартна ситуация в местните изследвания – развитието на собственото населено място се възприема по-добре в сравнение с националната картина. В същото време съотношението на положителни и отрицателни оценки по отношение на Пловдив разкрива сравнително благоприятна картина на фона на много други общини в страната.
Сред онези, които са твърдо решили да гласуват, позициите на Иван Тотев и Славчо Атанасов са почти изравнени - и двамата се ползват със заявената избирателна готовност на дялове от близо една трета. Сред онези, за които е по-вероятно да гласуват, но още не са решили със сигурност, надмощието на Тотев е по-видимо, а Дани Каназирева задминава Славчо Атанасов. Това се дължи на различните специфики на електоратите – Славчо Атанасов е подкрепян по-чувствително и сред по-възрастни. Привържениците на БСП, например, всъщност са поделени в предпочитанията си между Георги Гергов и Славчо Атанасов.Този тип избиратели са по-скоро „твърди“, а не „периферия“.
Тотев има превес сред по-младите и сред хората с по-високи доходи, а за сметка на това Атанасов печели повече предпочитания сред висшистите. Подкрепа за Атанасов идва от различни други електорати и се наблюдава по-силно личностно, а не толкова партийна политическаподкрепа.
На това се дължи и фактът, че сред листите за общински съветници тази на ГЕРБ води чувствително пред тази на коалицията за Славчо Атанасов – с 26% срещу 14%. С по 8% са БСП и съюзът на Дани Каназирева. Това показва, че листата на Славчо Атанасов има солидно „мажоритарно“ присъствие, което дава „бонус“ към листата на патриотите.
Ако парламентарните избори се провеждаха сега, в община Пловдив, за ГЕРБ твърдят, че биха гласували 28%, за БСП – 10%, за партиите на Патриотичния фронт – също общо 10%, за партиите на Реформаторския блок – общо 5%, за „Атака“ – 2%, за АБВ – 1%. За 38% може да се очаква, че не биха гласували, но и тук прогнозните дялове на очакваната реална активност са по-ниски.
Почетен знак на президента на Република България е връчен на БНР с постановление на държавния глава по повод 90-годишнината на БНР и във връзка с последователно изпълняваната обществено значима мисия и цялостния му принос във формирането и утвърждаването на съвременния облик и авторитет в национален и световен мащаб на българската журналистика и..
На тържествена церемония Българското национално радио раздаде за пореден път годишните си награди. Големият приз "Сирак Скитник" отиде в ръцете на Цвети Радева , която е водещ на фолклорното предаване "Имат ли песните спиране" по програма "Хоризонт". Наградата връчи вицепрезидентът Илияна Йотова. Видеокастът "Говори..." с наградата за..
Мъж е починал зад волана, докато е шофирал през прохода Превала в посока Смолян. Трагедията се разиграла днес около 14:00 часа. Мъжът с джипа е трябвало да вземе десен завой на около километър преди върха на прохода, но колата продължила към канавката. След като е изправил завоя джипът се е озовал над стената на канавката. За инцидента е подаден..
Днес се навършват 90 години от създаването на Българското национално радио. На 25 януари 1935 г. с указ на цар Борис ІІІ радиоразпръскването в България става държавна собственост. От 14.00 до 16.30 часа ще има специално предаване на всички програми на националното радио. По традиция празникът ще бъде отбелязан с тържествена церемония по..
Нов председател на Адвокатската колегия в Пловдив избират днес пловдивските адвокати. За поста се борят двама адвокати – Пламен Бонев и Ганчо Толев. Общото събрание започва в 10 часа в Аграрния университет, а утре продължава в сградата на Адвокатската колегия. Новият председател ще има мандат от три години.