Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По - голям и квалифициран екип в здравните кабинети в училищата

По - голям и по- квалифициран медицински екип в здравните кабинети в училищата е едно от условията да проработи ефективно проектонаредбата на Минстерството на здравеопазването за дейността им. Около това становище по темата се обединиха в ефира на Радио Пловдив Диана Хаджиангелова - председател на Асоциацията на боледуващите от астма и Анета Вълева – директор на ОУ „Княз Александър Първи“ в Пловдив. 

Според документът, публикуван на сайта на МЗ, освен другите медикаменти, в здравните кабинети ще се осигуряват и по - специфични лекарства за оказване на първа помощ на хронично болни деца. В задълженията на училищните лекари влизат и проверяването на лампите и състоянието на тоалетните в училищата, в които работят. Медиците трябва да инспектират и чистотата на помещенията, коридорите и дворовете на учебните заведения, както и да мерят температурата в класните стаи.

Медицинската сестра в ОУ „Княз Александър Първи“ в Пловдив отговаря за 925 деца, разказа директорът на училището. По думите й, специалистката се справя успешно със задълженията си само благодарение на големия си опит. 


"Цифрата деца, за които носи отговорност медицинското лице е прекалено голяма. Представете си как трябва да реагира например сестрата в училище при два спешни случая-  на асматичен пристъп и на дете с кръвно. Това е недопустимо. Затова екипът в здравните кабинети трябва да се увеличи задължително, в него трябва да има и лекар", категорична е Анета Вълева. 

От своя страна председателят на Асоциацията на боледуващите от астма подчерта, че такъв тип наредби обикновено не се съгласуват с медицинските специалисти. 

"Когато става дума за хронични заболявания, като например астмата, самите медицински специалисти са споделяли по време на нашите информационни кампании, че не са достатъчно подготвени как да постъпят при един пристъп на заболяването. Още повече, че има случаи на заболявания, при които ако те се намесят, носят наказателна отговорност", подчерта Диана Хаджиангелова. 

Интервютата с Диана Хаджиангелова и Анета Вълева можете да чуете в прикачените звукови файлове . 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Археологическото проучване под Бетонния мост приключва в срок

Приключват археологическите разкопки под Бетонния мост. Следващата седмица предстои междуведомствена комисия да посети обекта и да реши неговата съдба. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Петър Зидаров, който ръководи археологическия екип. „Това, което е най-впечатляващо със своите мащаби, е голямата масивна..

публикувано на 23.08.24 в 10:35
Иво Инджов

Политическата криза скоро няма да бъде преодоляна

Понеделник е денят "Х", в който трябва да стане ясно дали ще има нов служебен кабинет отново начело с Димитър Главчев, а също и дали предсрочният парламентарен вот ще бъде на 27 октомври, или ще се отложи още във времето. Вчера президентът Румен Радев даде срок до понеделник Главчев да представи състав на ново служебно правителство. Ще се..

публикувано на 23.08.24 в 09:47

Законът, засягащ ЛГБТ-теми, е репресивен и ще бъде отменен

"От гледна точка на който и да е човек с нормална интелигентност и психично здраве, този закон е меко казано  глупав. В него има куп противоречия и определя една чисто дискриминационна практика, която веднага заинтересува Европейската комисия, защото засяга правата по отношение на пол". Това заяви психологът Иван Игов. Като аргумент, той подчерта..

публикувано на 22.08.24 в 11:06

Дивите животни помагат в борбата с климатичните промени

Дивите животни и особено големите бозайници са от ключово значение за преодоляване щетите от климатичните промени. Те играят и важна роля срещу концентрацията на парникови газове в атмосферата. Това обясни еколога и автор на Климатека Павел Василев. Добави, че докато едрите бозайници влияят на естествените местообитания и влизат в ролята на..

публикувано на 22.08.24 в 10:43
Милен Любенов

Загърбване на политическото его ще ни извади от кризата

Това, което наблюдаваме е демонстрация на определени политически фактори с голямо политическо его, което няма място в политиката. За да вървим напред като общество и държава  е време политиците да отстъпят от своето его. Това коментира политолога доц. Милен Любенов. Според него след протестите, които бяха организирани от служители на МВР и..

публикувано на 22.08.24 в 10:20