Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Зеленият Пловдив" обсъдиха в Дома на техниката

| обновено на 09.10.15 в 06:34

Дискусия на тема „Зеления Пловдив“ се проведе днес в Дома на науката и техниката в рамките на инициативата „Дни на Зеления Пловдив“. Цел на форума бе да ангажира специалисти и граждани с проблемите и бъдещето на града под тепетата. Вместо дебат, каквито бяха намеренията на организаторите от НТС и Сдружението на ландшафтните архитекти, стана дискусия, защото форума не уважи нито 1 представител на общината. 

Незаконно строителство в зелените площи и некомпетентни „специалисти”, които да се грижат за тях – това са най-големите проблеми на „белите дробове” на Пловдив. Около това се обединиха участниците в дискусия в Дома на техниката, посветена на „Зеления Пловдив”. Ландшафтни архитекти, специалисти по парково строителство и граждани обсъждаха проблемите на парковете и градините в града под тепетата.

За 15 години Пловдив губи половината от зелените си площи, а същевременно градът е на челните места в Европа по замърсяване с фини прахови частици. Дърветата и храстите „поемат” голяма част от праха, пречистват въздуха и отделят кислорода, който дишаме, обясни ландшафтен архитект Станимир Шаламанов.

Специалистът припомни, че в града под тепетата е създадена първата обществена градина в Южна България – т. нар. Дондукова градина през 1878 г., а 15 г. по-късно е факт и Цар-Симеоновата градина. Тук са направени първите улични насаждения в Източна Румелия, както и първият разсадник за производство на посадъчен материал „Пепиниерата” на мястото на Сточна гара.

Всичко това е правено от хора с визия и разбиране, което не може да се каже днес, коментираха участници в дискусията.

Арх. Шаламанов показва изгубените зелени площи в Пловдив

Според „живата история на зеления Пловдив” – Никола Маргов, който 50 години е работил по озеленяването на града, проблемите на зелените площи са 2 – липсва инвеститорски контрол и компетентно ръководство както в общината, така и в предприятието, което поддържа зелените площи. 

В Пловдив има 15-членен Експертен съвет по озеленяване към общината, но за 4 години той не е заседавал нито веднъж, нито бе изискано негово становище по важни проблеми, коментира председателят му ландшафтен архитект Стамо Стамов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пожарът в Средна гора е обхванал близо 2000 дка

Все още не е локализиран големият пожар в Средна гора край хисарското село Михилци. Борбата с огнената стихия продължава повече от 24 часа с участието на пожарникари от Пловдив, Хисаря, Карлово, Копривщица, Габрово и София, военнослужещи, горски служители и над 80 доброволци.  Огънят е низов и на места върхов като е засегнал широколистни и..

публикувано на 13.07.24 в 18:11

12 доброволци от "Пловдив 112" помагат при гасенето на пожара край Хисаря

Все още не е установена площта, която обхваща големият пожар край село Михилци в община Хисаря.  Пожарът не е локализиран. Работи се по всички фронтове, основно от страна на селата Иван Вазово, Песнопой и Михилци.  Огънят е низов, но на малки участъци е преминал и във върхов и е обхнавал смесена широколистна гора. Пожарът се придвижва в посока..

обновено на 13.07.24 в 13:42

Пазарджик наследи още близо 6 млн. лв. дълг от екипа на Тодор Попов

Община Пазарджик е получила иск от близо 6 милиона лева  неустойка заради закъснели плащания към фирмите, които рециклират отпадъците на общината.  Неизгоден договор, сключен от предишния кметски екип със срок до края на 2025-та година, задължава общината да плаща по 115 хиляди лева за всеки просрочен ден на плащанията. В същото време, по..

публикувано на 13.07.24 в 13:40

Спешно набират доброволци за гасенето на пожара край Хисаря

Община Хисаря се нуждае спешно от доброволци, които да помагат на пожарникарите за гасенето на пожара в района на кв. Миромир.  Частично бедствено положение в Хисаря и Калояново заради пожарите Тази сутрин е решителната фаза за гасенето на огнената стихия, затова е необходимо в гасенето да се включат колкото може повече хора. Това..

обновено на 13.07.24 в 13:18

„Хоро при извора“ във Велинград

Велинград е домакин на двудневен фестивал „Хоро при извора“, в който ще се включат над 700 танцьори от всички краища на България и състави от Босна и Херцеговина.  Това е 11-то издание на фестивала, който по традиция ще започне с дефиле на танцовите групи от парк „Вельова баня” до площад „Н. Гяуров” в центъра на Велинград. Там ще е официалното..

публикувано на 13.07.24 в 09:21