Дискусия на тема „Зеления Пловдив“ се проведе днес в Дома на науката и техниката в рамките на инициативата „Дни на Зеления Пловдив“. Цел на форума бе да ангажира специалисти и граждани с проблемите и бъдещето на града под тепетата. Вместо дебат, каквито бяха намеренията на организаторите от НТС и Сдружението на ландшафтните архитекти, стана дискусия, защото форума не уважи нито 1 представител на общината.
За 15 години Пловдив губи половината от зелените си площи, а същевременно градът е на челните места в Европа по замърсяване с фини прахови частици. Дърветата и храстите „поемат” голяма част от праха, пречистват въздуха и отделят кислорода, който дишаме, обясни ландшафтен архитект Станимир Шаламанов.
Специалистът припомни, че в града под тепетата е създадена първата обществена градина в Южна България – т. нар. Дондукова градина през 1878 г., а 15 г. по-късно е факт и Цар-Симеоновата градина. Тук са направени първите улични насаждения в Източна Румелия, както и първият разсадник за производство на посадъчен материал „Пепиниерата” на мястото на Сточна гара.
Всичко това е правено от хора с визия и разбиране, което не може да се каже днес, коментираха участници в дискусията.
Според „живата история на зеления Пловдив” – Никола Маргов, който 50 години е работил по озеленяването на града, проблемите на зелените площи са 2 – липсва инвеститорски контрол и компетентно ръководство както в общината, така и в предприятието, което поддържа зелените площи.
В Пловдив има 15-членен Експертен съвет по озеленяване към общината, но за 4 години той не е заседавал нито веднъж, нито бе изискано негово становище по важни проблеми, коментира председателят му ландшафтен архитект Стамо Стамов.
Премиерът Димитър Главчев отправи упрек към народните представители, че са излезли в дълъг отпуск, преди да са решили въпроса с бюджета за 2025 година. „Първите уверения бяха, че до 23 декември ще работи Народното събрание, за да приемат бюджета. След титанични мъки беше избран председател на Народно събрание. Първата заявка беше, че бюджетът..
Служебният премиер Димитър Главчев и служебният министър на енергетиката Владимир Малинов посетиха помпено-акумулиращата водноелектрическа централа (ПАВЕЦ) "Чаира" днес. Посещението е във връзка с приключилия ремонт на хидроагрегат 2. "Надяваме се до 2026 година да имаме още два ремонтирани хидроагрегата. Днес е исторически ден", каза министър..
Отпуснато е финансиране за ремонт на път в местността “Висината” в землището на село Труд, който свързва селото с държавния път Пловдив – Голям чардак. Това става възможно с вече подписано споразумение между Министерството на на регионалното развитие и благоустройството и община “Марица“ за дофинансиране на проекта за реконструкция. Пътят е..
С празнично разписание ще се движат автобусите на градския транспорт в Пловдив по Коледа и Нова година, съобщиха от общинското предприятие "Организация и контрол на транспорта". Днес автобусите ще работят с делнично работно време. На 24-ти и 31-ви декември автобусите ще се движат по празничен график до 20 часа. Припомням, че от общината..
Служебният министър-председател Димитър Главчев и министърът на енергетиката Владимир Малинов ще посетят ПАВЕЦ "Чаира" във връзка с приключилият ремонт на хидроагрегат 2. Това е част от възстановяването на уникалната централа, която преди две години спря да работи заради тежка авария на всички мощности. Причините за аварията все още не са изяснени...