Пловдив се утвърди като център на аграрната наука в България, а Аграрният университет се превърна в нейна емблема. Това заяви в Пловдив земеделският министър Десислава Танева, която бе гост за 70-годишния юбилей на университета днес.
Тя пожела на своите домакини да следват новостите в европейската и световната наука, да създават качествени специалисти, които вливайки се в земеделският бизнес у нас и прилагайки в практиката усвоените новости, да направят българското земеделие конкурентоспособно."Вашите специалисти са дефицитни, тъй като все още младите хора предпочитат да работят в офис, защото смятат, че е по-лесно. Вашите качествено обучени студенти ще бъдат хората, за които ще се състезават да ги вземат на работа, а не да стоят на Бюрата по труда", допълни министър Танева.
Мисията на университета е да изгражда личности, които да формират политиката и стратегията в аграрния сектор. А това може да стане с качествено обучение, ориентирано към студента, като съхранява любовта на българина към земята и нейните богатства, казва пред БТА ректорът проф. Димитър Греков.
По думите му, 85 на сто от завършилите български студенти се реализират в практиката или 90 процента от агробизнесмените са възпитаници на Аграрния университет. Ректорът припомни, че началото на специализираното аграрно образование у нас на практика е поставено през 1921 година с разкриването на първото висше учебно заведение за агрономи в София.
През 1945 година се открива Пловдивският държавен университет с два факултета - Агрономо-лесовъдство и медицина, а 30 години по-късно висшето аграрно образование в страната е насочено изцяло в Пловдив, припомни проф. Димитър Греков. През 2001 познатият дотогава като година ВСИ /Висш селскостопански институт/ е акредитиран като университет и досега остава единствен обучаващ специалисти в земеделския сектор.
Университетът днес осигурява академичен продукт в тристепенно висши образование - "бакалавър", "магистър", "доктор". Има утвърдени 5 факултета с общо 17 специалности в бакалавърската степен, 34 в магистърската и 26 - в докторската.
До момента са обучени 35 000 студенти, от които 4 500 чуждестранни, като най-силният период за чужденците е 1976/1990 година, а в по-близките години най-много са студентите от Гърция.
Обилен снеговалеж намалява видимостта по магистралите "Струма" и "Тракия". На места е затруднено движението в посока към София, но шофьорите карат внимателно. Въпреки работата на пътноподдържащите фирми и снегорините на терен, настилката на пътя бързо побелява. Към момента няма закъсали автомобили. Екипи на Пътна полиция регулират..
Паднало през нощта дърво нанесе щети върху фитнес площадката в парк „Лаута”. Три от уредите са изпочупени вследствие на удара. Кметът на Пловдив Костадин Димитров, който заедно с кмета на район „Тракия” Георги Гатев бе на място, разпореди незабавно разчистване на пространството. Бригада на ОП „Градини и паркове” вече работи върху..
С непоказвана досега историческа възстановка в Пазарджик ще бъдат пресъзданени моменти от Освобождението на града преди 147 години. Днес парк „Стадиона“ ще се превърне в сцена на впечатляваща реконструкция. Във възстановката ще участват повече от 100 ентусиасти от цялата страна. Инициативата е на Регионалния клон към Национално дружество..
На 11 януари отбелязваме международния ден на думата "благодаря", който има за цел да привлече вниманието на обществото към вежливото отношение между хората. На този ден благодарим на семейството си, на близките си, на колеги и приятели и на всички, които са направили деня ни по-добър и по-ведър. "Благодаря" е и една от най-хубавите думи в..
В Батак ще се проведе Празник на суджука и тънките мезета. Местни майстори ще представят свои стари рецепти, които се предават през поколенията. Организатори са регионален клуб „Родова памет“, с подкрепата на община Батак, историческия музей и читалище "4 май-1897". Призивът към участниците и гостите на празника е да са облечени..