През 853 г. папа Бонифаций ІV утвърдил 1 ноември като ден на Вси светии, ден за прослава на всички християнски светци и мъченици. На английски език наименованието на празника е All Saint’s Day или Hallowmas или All Hallows. Хората продължавали да отбелязват деня в навечерието на празника на Вси светии, палели огньове.
Всяка година в нощта на 31 октомври срещу 1 ноември в американските и канадските домове на прозорците се запалват тиквени фенери, а в магазините най-търсената стока са бонбоните и лакомствата. Децата чакат с нетърпение този празник, наречен Хелоуин, за да могат да се маскират в костюми и да тръгнат по останалите домове, за да получат лакомства.
Древните келти празнували своята Нова година – Samhain (Самейн), на 1 ноември. Те вярвали, че в нощта срещу Нова година се отваря границата между мъртвите и живите и сенките на починалите през изминалата година навестяват земята.
За да се предпазят от сенките, хората гасели огъня в огнищата и се опитвали да изглеждат колкото се може по-страшно - обличали животински кожи и глави, надявайки се да изплашат привиденията. На духовете оставяли храна, за да се нахранят и да не настояват да влизат в дома им. А самите жители се събирали около огньове, запалвани от жреците.
През 1853-та година църквата обявила 2 ноември за Ден на всички души - All Souls Day , в който трябвало да се поменат не светиите, а обикновените мъртви. След години обичаите за тези три празника се преплели и слели в един - Hallowe’en , който по-късно започнали да наричат Halloween. Празнуването на този ден по непостижим начин съчетава езическата мистика с християнската.
В края на ХІХ век се приключва с мистичния характер на празника Хелоуин и той се превръща във всеобщ празник. Препоръките към градските власти били да организират вечеринки с игри и почерпки, а вестниците убеждавали родителите “по-малко да плашат децата”. Така част от суеверните черти на Хелоуин останали в историята. През последните години Хелоуин в Северна Америка става все по-популярен и комерсиален.
Няма Хелоуин без тиква и тиквен фенер. Тиквеният фенер е най-характерен за този празник и се нарича Светещият Джак или Тиквеният Джак. Кръстен е на ирландски пияница, който успял три пъти да надхитри Дявола. След последната им уговорка да живее спокоен живот още десет години Джак внезапно починал.
Тъй като бил грешник, не можел да отиде в Рая, а заради сделката си с Дявола не можел да отиде и в Ада. На прага Дяволът му дал въглен от Ада, който Джак поставил в издълбана тиква, след това тръгнал да скита по света в очакване на Страшния съд. Джак Фенера и досега броди по земята, очаквайки Страшния съд и се е превърнал в символ на прокълнатата душа.
Хелоуин се смята за американски празник, но става все по-популярен по цял свят.
В Латинска Америка и Испания началото на ноември е известно като Ден на мъртвите - 31 октомври е Ден на мъртвите деца, а 1 ноември е Ден на мъртвите възрастни. Но това не е ден на скръб и печал. Смята се, че починалите по това време се връщат у дома, затова във всеки дом има олтар с вкусни неща, вода и кърпа, за да може прилетелият дух да си измие ръцете преди ядене.
На улиците могат да се видят карнавални шествия - хора в костюми на скелети и мумии, носещи ковчези. В тези дни няма по-популярен предмет от скелет или череп: децата сами правят такива фигурки, в магазините се продават шоколадови скелети, черепи, ковчези и кексове.
Протестантската църква в Англия е против Хелоуин. Там празникът започва на 5 ноември, когато англичаните запалват огньове и факли в чест на Дните, посветени на Гай Фокс - известен английски заговорник, който искал да взриви зданието на парламента и бил осъден на смърт, присъдата била изпълнена на 5 ноември 1606 г.
В Ирландия хората продължават да отбелязват празника - ходят на гости, играят игри, крият съкровища от бонбони, правят плодови сладкиши, в тях слагат изненади, по които гадаят бъдещето. Децата не се наказват за лудориите, които вършат на този ден.
В България православната църква отбелязва празника на Всички светии в началото на лятото, в първата неделя след Петдесетница. А през ноември е Архангеловата задушница - в съботата преди Архангелов ден, който е винаги на 8 ноември. Тази година можем да си спомним с добро близките си мъртви роднини на 4 ноември.
Локомотив Пловдив победи Локомотив София с 1:0 в двубой от 22-рия кръг на efbet Лига. Единственото попадение в срещата вкара Жулиен Лами. В началните минути на срещата липсваха опасни ситуации. Локо София започна малко по-активно срещата, като в 12-ата минута се стигна до пряк свободен удар, изплънен от Красимир Станоев, но над вратата. В 27-ата..
ЦСКА изигра един от най-силните си мачове от началото на сезона в Първа лига. "Армейците" надиграха по категоричен начин Ботев (Пловдив) и си тръгнаха от "Колежа" с убедителна победа с 3:0. Двубоят беше от 22-рия кръга на първенството, а точни за ЦСКА бяха Тибо Вион (8'), Марселино Кареасо (47') и Джонатан Линдсет (60'). Успехът можеше да бъде и..
Нови три мача от 22-ия кръг в Първа лига ще се изиграят днес. В 12:30 часа започва двубоят Арда – Славия. От 15:00 Ботев (Пловдив) приема ЦСКА, а от 17:30 Черно море излиза срещу Лудогорец на „Тича“. Срещата на стадион "Христо Ботев" може да проследите пряко в ефира на Радио Пловдив. Ботев (Пловдив) се намира на трето място в класирането с актив от 41..
Елизара Янева се класира за полуфиналите на сингъл на турнира за жени на твърда настилка в Манакор (Испания) с награден фонд 15 хиляди долара. 17-годишната пловдивчанка победи с 6:4, 6:1 Ирина Фетекъу (Румъния). Срещата продължи 72 минути. Българката спечели пет поредни гейма от 1:1 до 6:1 в първия сет, а във втория взе два поредни гейма след 4:4...
ПФК Локомотив Пловдив потвърдиха днес за трансфера на халфа Диого Абреу. От „Лаута“ се похвалиха, че той е подписал договор за година и половина и става седмото ново попълнение за тази зима. Диого Филипе Пашеко Абреу Диого Абреу е роден на 04.01.2003 г. в Португалия. Юноша е на Порто. Впоследствие преминава в Спортинг (Лисабон), където играе основно за..