Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

200 билки - 2 милиона работни места

Перспективите, които предлага устойчивото ползване на лечебни растения в България, ще бъдат представени на Панаира на българските билки, който ще се проведе на 6 -7 ноември в Аграрния университет в  Пловдив. 

В рамките на форума ще се проведе и изложението - "200 билки - 2 милиона работни места", в което ще участват над 20  български производители на продукти от местни билки, както и ключови институции, свързани със сектора.  

Панаирът се организира от Фондация "Информация и природозащита"  и  е част  от "Проект за популяризиране на устойчивото ползване на лечебните растения в България", съфинансиран от Програма LIFE+ на Европейската комисия, съобщи на пресконференция днес Светлана Аладжем, координатор на проекта. 

Тя  обясни още, че названието на изложението „"200 билки - 2 милиона работни места", е вдъхновено от български експерт с многогодишен опит в сектора, според когото билките могат да дадат препитание на една четвърт от народа ни, ако се ползват разумно и се опазват добре диворастящите находища. От своя страна експертът по лечебни растения  Димитрина Ботева  припомни, че  в  България от над 700 вида растения с лечебни свойства, се употребяват за стопански цели едва около 200 билки. 

По време на изложението ще има презентации и дискусии по ключови теми, свързани с опазване, култивиране и преработка на билки, в т.ч. и възможности за финансиране по Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г, допълни Светлана Аладжем.Ще се състои и приемна, в която земеделски производители да получат съвети и консултации от едни от най-добрите специалисти в сектора за култивиране на лечебни растения. В програмата на панаира е включена и премиерата на документалния филм „Лековитото злато на България“,който представя фолклорни традиции свързани с билките.

По думите й Панаирът на билките и изложението са кулминацията на двегодишната информационна кампания в рамките на проекта, партньор, по който е и БНР. В ефира на програма „Хоризонт”, Радио Пловдив и Радио Стара Загора до момента са излъчени над 160  радиорубрики за опазването,

ползването и преработката на лечебните растения в България. Така посланията, че България е на едно от първите места в света по богатство от лечебни растения и износ на билки, както и че преработката им може да осигури поминък за местните общности и възможности за икономическо развитие и по-отговорно отношение към дивите находища на лечебните растения достигат до цялата национална общественост, коментира Аладжем. 

Днес бе представен за първи път и наръчник за журналисти „Лечебните растения – природно богатство, лек и поминът”, в който е събрана полезна информация за билките –  от тяхното опазване, правила за събиране, култивиране и използване - до възможностите за добър доход.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09