Този път наистина виждаме нещо безпрецедентно. Париж в момента прилича на Бейрут от 80-те години на миналия век, когато ставаха грандиозни терористични актове. Това, което стана снощи,е много силен удар срещу френската и срещу европейската държавност. За разлика от „Шарли ебдо“, което беше удар срещу свободата на словото и символите му, този път ударът е срещу държавата Република Франция. Очевидно е, че обектът, който извършва атентата, декларира ясно, че също е субект на държава.
Това заяви политическият анализатор и арабист проф. Владимир Чуков.
Трябва да се направят много сериозни анализи на детайлите, които с течение на времето излизат като детайли за целите, за участниците, за пораженията. Менемного ме впечатли, че досега има девет мъртви терориста, от които седем са се самоубили, т.е. седем камикандзета. Това е цяла клетка от камикадзета, която е влязла и е живяла на територията на Френската държава. Това означава, че френските служби имат много по-слаба оценка от „2“, заяви проф. Чуков.
Той подчерта, че отзвукът от подобен терористичен акт от френската столица ще има възможно най-голям резонанс в света. След Лондон, който генерира около 70% от световните новини, на второ място идва Париж. Ефектът, отзвукът по тази причина се очаква да е повече от „френски“. За сравнение проф. Чуков посочи малка Дания, в която имаше подобен атентат в Копенхаген, но отзвукът е бил повече от скромен. Като втора причина за това защо за цел на ударите е избран Париж, проф. Чуков назова най-подчертаната ангажираност на Франция сред европейските държави със Сирия. Външната й политика сега трябва да бъде много ясно прецизирана, защото в нея има цел и инструментариум. Франция е тази, която не само нанася удари срещу Ислямска държава, но е и една от най-активните държави, които взимат решения за това, какво ще стане в Сирия – като Турция, Саудитска Арабия, Русия и САЩ, много над останалите европейски държави. Това бе решено на последното заседание във Виена. Франция има скок на амбициите си по отношение на Сирия. Този факт насочва удара точно в сърцето на френската държава, коментира проф. Чуков. Повече чуйте от интервюто в звуковия файл.
.
Много скоро ще има решение на въпросите, свързани с разплащането чрез банкови карти в градския транспорт на Пловдив. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Николай Недялков, изпълнителен директор на фирма „Тикси“, която внедри електронно-билетната система в града. Преди дни заместник-кметът по транспорт Ерол Садъков обяви на страницата си във..
Пловдив и областта са 3-ти в страната по разпространение на грипа. На какво се дължи това и стигнахме ли пика на болестта, питаме проф. Ива Христова , директор на Националния център по заразни и паразитни болести. Проф. Христова каза, че Пловдив е в челната тройка, но е убедена, че това е максималният брой заболели. През тази седмица ще има..
По повод днешния Световен ден за борба с рака специалисти от Комплексния онкологичен център в Пловдив констултират безплатно пловдивчани в изнесен кабинет на площад „Стефан Стамболов“. Целта е гражданите да получат информация за възможностите за профилактика, за ранна диагностика и навременно лечение в здравното заведение, коментира..
След значителния спад на обявите за работа през декември 2024 г. , в началото на новата 2025 година изглежда, че пазарът се връща към нормалните стойности на предлагане, съобщиха от HR компанията и кариерен сайт "Джоб тайгър". В края на януари от компанията отчитат 85 на сто ръст на всички обяви за работа спрямо предходния месец. Броят на..
През 2025 година община Пазарджик ще получи от държавата 3,5 милиона лева за облагородяване на инфруструктурата. Отделно през общинската програма за държавния бюджет за Пазарджик е одобрено финансиране за проекти на стойност 50 милиона лева. Общината работи и по европроекти за близо 100 милиона лева. Това съобщи пред Радио Пловдив кметът на..