Как хората от малките и трудно достъпни селища, в които няма аптеки ще се снабдяват с лекарства? Темата нашумя след като преди време практиката на "пътуващите аптеки" беше разкрита като незаконна. Сега с промени в Закона за лекарствата, се предвижда регламентиране на "мобилни аптеки" и на филиали на вече действащи.
Селата Чернозем и Мраченик са само два от многото примери, в които обществен транспорт или добрата воля на личните лекари помага хората да си купят лекарствата. Кметовете на двете села- Тоня Христозова и Мария Урумова подкрепя новите идеи за аптечни пунктове на място. В Чернозем пътуваща аптека е имало в миналото, споделя кметът. По думите й голямо удобство за хората е било, че лекарствата са доставяни в дома на възрастните хора.
Фармацевтите ще формулират своята позиция през следващата седмица, но в аванс заместник - председателят на съюза Димитрия Стайкова обяви, че на първо четене идеята е добра, но трябва да се узакони така, че да предпази търговията с лекарства от недобросъвестна намеса. Това, каза Димитрия Стайкова- не е амбулантна търговия, тя пряко засяга здравето на хората и се нуждае от сериозен контрол.
Стайкова обяви, че като начало е важно създаването на национална аптечна карта, която да определи потребностите на населението от достъп до лекарства, осигурявани от аптеки. Картата ще покаже кои са населените места с недостиг на аптеки. Най- вероятно проблемът ще се се разреши с разкриването на филиали на вече съществуващи аптеки, които да работят на половин работен ден, няколко пъти в седмицата.
Фармацевтите очакват социалната функция, която ще поемат да има и финансова компенсация от страна на държавата.
Уважаеми съграждани, Скъпи пловдивчани, Най-сърдечно Ви поздравявам с настъпването на Новата 2025 година! Нека тя е изпълнена със здраве, благополучие и много нови възможности за лично и професионално развитие. Позволете ми да Ви благодаря за подкрепата, за Вашите мнения и идеи, защото Вие сте тези, които правят Пловдив..
В епизод 9 от третия сезон на подкаста продължаваме разговора с Весислав Илиев, ментор от образователната програма за деца “Предприемачът като откривател”. Образованието в училище поставя фокус върху конретиката, точността и предвидимостта. Но в реалния живот имаме повече от един отговор. Училището иска децата за запаметят факти и техники за..
„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...