Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Политиците ни нямат воля за реформи

ген. Славчо Босилков, бивш гл.секретар на МВР

След атентатите и по линия на „Шарли Ебдо”, и в Париж предимно се разглеждат тактическите аспекти  - това, което правят полицията, службите, обаче, е след като каруцата се е обърнала, след като е факт даденият терористичен акт с неговите огромни морални и психологически поражения, които той нанася не само на нацията, а и в регионален и в глобален план. Светът е стреснат. Така  бившият главен секретар на МВР  ген. Славчо Босилков коментира  доколко адекватно  службите за сигурност реагират на  терористичните заплахи. 

По думите му, е налице неправилно  политическо мислене. Сбъркана е парадигмата на политическото мислене. Отсъства, в дефицит е или в много ограничена степен е разбирането на процесите в геополитически и цивилизационен план, които протичат в света. От там тръгват неща, подчерта ген. Босилков. Като пример той посочи петъчното решение на съвещанието на министрите на вътрешните работи от Европейския съюз, когато е било отказано образуването на разузнавателни и контраразузнавателни структури към ЕС.  В резултат на това ЕС, който е един колос в икономическо и научно-техническо отношение, се е представил не само като едно джудже,  а с пълно отсъствие на  имунната система, изразяваща се в учредяването, функционирането и ефекта от дейността на такъв род служби.

В България по тези въпроси не се говори откровено, коментира ген. Босилков. Той посочи, че когато някой експерт започне да говори откровено, го обвиняват във „фобство“, във -  „филство“ и т. н. и по тази причина колегите му предпочитат да не се изказват гласно по тези въпроси. Още повече, че експертното мнение в България не се цени и за съжаление, това не е само в България, заяви ген. Босилков. Той  уточни, че още през 2000 – 2001 г. е било предложено създаването на един стратегически център за анализи и прогнози, защото  ние сме кръстопътна държава и разполагаме с необходимия рационален фактор по линия на експертността и затова тук може да се получават, да се обработват и да се предлагат много важни решения в областта на регионалната и на международната сигурност. Това обаче  не се прави в България. В България отсъства политиката, както външната, така - и по линия на сигурността – много ниска е културата, политическата култура, подчерта ген. Босилков. Той припомни, че наскоро е заявил в интервю, че политическата култура от мандат на мандат спада. Това не е само мнение. Това се споделя и от други хора, но на това нещо не се дава гласност, коментира ген. Босилков. По думите му организираната престъпност, т.е. тероризмът е елемент на организираната престъпност, той е свързан с високите етажи на политическата власт.

Според гон. Босилков политиката в България е на много ниско ниво или изобщо липсва. Като парадокс той посочи факта, че министърът на финансите провежда реформи в сферата на сигурността. Това е абсурдно, смешно, жалко. Явно е, че тук се имат предвид предимно бюджетните интереси на Министерството на финансите, които обаче не могат да се решават по такъв начин, заяви ген. Босилков.  Той подчерта, че реформи в МВР и в сектора за сигурност са били необходими отдавна и те са започнали още  през 2000 г., когато е било осъществено от  следващото Правителство изваждането на Националната служба за сигурност като специална служба, днешният ДАНС, от системата на МВР и конституирането й като самостоятелна служба, каквито са разузнаването – военното, цивилното и военното контраразузнаване. Реформите обаче са спрели дотам, подчерта ген. Босилков. В тази сфера обаче те предполагат преструктуриране на базата на приоритетите, които са функция на международната, вътрешната или оперативната обстановка или – на средата за сигурност, или както напоследък я наричат – на несигурност.  Така, че реформата няма нищо общо с орязването на заплати и други привилегии, които  не са привилегии, а се полагат в почти всички служби в света като бонуси. Това са експерименти, меко казано са неадекватни и противоречат на националната сигурност, заяви  ген. Славчо Босилков.

Що се отнася до обезпечеността на службите за сигурност в Западна Европа и в Русия службите са финансово осигурени, а от там вече по тяхно усмотрение и технически, и с човешки ресурси. Но на всички служби има един основен недостатък – това е, че отсъства проактивността в тяхната дейност. Винаги чакаме  фактът да стане факт, а ефективността в дейността  е в изпреварващото информационно осигуряване, което по различните етапи на генезиса на проблема има развитие и специфики, коментира ген. Босилков. Той посочи, че акцент на внимание трябва да са зависимостите, които предхождат рисковете и заплахите и значи колкото по-рано се прихванат тези белези, разбира се от подготвени хора, толкова по-ефективно ще се реагира на базата на наблюдението и на информационното осигуряване на т. н. контингент, в случая говорим за контингента на тероризма, но контингентът на тероризма е тясно свързан с контингента на организираната престъпност и ето тук е и връзката и големият проблем с обмяната на информацията. Всяка национална структура за сигурност си пази информацията и претендира да ползва чужда, но не и да дава от своя информация на колегите си, подчерта Босилков..

По думите му, Европа не е в състояние да вземе стратегическо решение и да реагира и това ще се отрази и на нейния интегритет в отрицателен план. Политическа воля е нещо много важно и като че ли за съжаление най-много липсва сред нашите политици и да извършват необходимите реформи. Повече чуйте от интервюта с ген. Славчо Босилков от звуковия файл. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 10:55

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54
Д-р Христиана Бацелова

Грипът ще ни съпътства от януари до март

Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги"  д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през  януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..

публикувано на 10.01.25 в 10:37

Неонатологията на МБАЛ-Пазарджик получи нови кувьози

Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение...

обновено на 10.01.25 в 10:17

Няма никаква опасност за Панагюрското съкровище в „Гети“

„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..

публикувано на 09.01.25 в 16:04