Това, което се случва в Европа, е плод на Европа, на грешките в европейската политика, коментира ситуацията в Европа след терористичните атаки журналистът Емил Спахийски.
В Брюксел има страшно много места, където се показва радикален ислям и то като политика.
Спахийски припомни, че двата най-големи мюсюлмански града в Европа в момента се казват Брюксел и Москва – 25 процента от населението на двата града са мюсюлмани. Само преди два месеца президентът Путин откри най-голямата джамия в Европа в Москва в присъствието на всички мюсюлмански лидери в постсъветското пространство. Така че в Москва също имат 25 % мюсюлмани също като в Брюксел, но там в момента няма такава терористична заплаха, въпреки че Русия винаги е била обект на заплахи и то не заради това, че мюсюлманите са войнстващи, а християните миролюбиви, а защото имаше страшно много проблеми в Кавказ и там се създадоха изключително много радикално настроени хора и то не заради вярата, а заради репресиите, които се случиха там, заради убийствата, заради изтезанията.
Това не е създадено в Близкия изток. До този момент нямаме хора, които да се вдигнат, примерно някакво семейство от Сирия или от Ирак и да дойдат да организират терористичен акт. Всичко това, което се прави е от хора, родени в Европа и познават Европа, и макар че при последния атентат имаше някаква връзка с „Ислямска държава”. Въпреки всичко, нещата, които се случват в Европа са плод от грешки на европейската политика, най-вече на интегриране на хора, които са изключени от обществото. В България също имаме такива хора, които са тотално изключени от обществото, така че ние винаги трябва да имаме едно на ум, когато говорим за тероризъм, когато говорим за някакъв бунт.
Спахийски постави като сериозен проблем въпросът за армията на Ислямска държава, която е около 120 000 бойци, леко въоръжени и дрогирани, и те са от различни държави, включително и европейски, и въпросът е какво ще правят тези хора, когато се унищожи ИД, и те трябва да се върнат ?
Проблемът не е дали физически може да бъде срината „Ислямска държава”, въпросът е какво се случва след това и големият проблем е всички държави, които имат интерес в района да имат единомислие какво се случва след това, тъй като до този момент имаме различни интереси, които са в крайности – това са Русия, Турция, Саудитска Арабия, Катар, Кувейт, Йордания, Иран, Съединените щати, Израел. Всяка една от тези държави има различен прочит на това какво трябва да се случва със Сирия най-вече, след това като бъде унищожена „Ислямска държава”.
Към този момент „Ислямска държава” беше удобна за всички тези държави. За Иран това беше силен коз, за да може да подпише споразумението със Съединените щати за ядрената програма. За Турция тя е прекрасна ислямска държава, защото, първо, им внасяше нелегално нефт, който е изключително евтин, и, второ, им помагаше да се справят по този начин със заплахата да имат независима кюрдска държава в Сирия – така както се получава в Ирак с Кюрдската автономна република... „Ислямска държава” беше от изключителна полза и за Башар Асад, който показа, че той е злото в Сирия, а злото е „Ислямска държава”... Вие виждате колко различни интереси. Русия пък от друга страна имаше огромна нужда да подпомогне Башар Асад...
Като голям проблем, Спахийски определи разделянето на супер богати и на супер бедни.
Той прогнозира, че терористите няма да спрат, и че предстои пренареждане на световния ред.
Цялото интервю с Емил Спахийски е в звуковия файл.
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..
Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..
Димитър Бришимов е главен инспектор в пловдивската пожарна и началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност". Професионалист, който вече 30 години е в професията, която го среща с бедстивята и с човешката трагедия, но и благодарност. В петте части на разговора ще чуем истории за огън и вода, за бедствия у нас и за мисиите на..
Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет? Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..