Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Климат и тероризъм са свързани

Измененията в климата - паралелно със срещата на върха в Париж –   и българските предизвикателства в конференция в София. Според   един от участниците Любомир Попйорданов председател на УС на българската асоциация по алтернативен туризъм, значимостта на климата и тероризма е еднакво важна и свързана. 

 Считаме, че е много важно, от една страна българският бизнес и туристическият бизнес, бит казал и земеделци, и т. н. да са наясно с някои сценарии, свързани с промените в климата, които сценарии предполагат ние да се адаптираме и като икономика, и като хора – като начин на живот, от друга страна, това са изменения, свързани с природната среда – средата,  в която ние живеем и която ние също като талибани агресираме всъщност, от една страна агресираме с нашия начин на живот, с някои законодателни актове и поведение, т. е. ние с тази конференция искаме да изслушаме българската позиция, да дискутираме по нея, позицията на България, която се представя в Париж, и това е много важно, защото става въпрос за нашия живот, за живота на нашите деца, може би да кажем и ние като гражданско общество, затова участват много експерти, едни хора от гражданското общество, и да надграждаме, не да очакваме решенията в Париж. Ние може да имаме много по-амбициозни и следва да имаме по-амбициозни цели като българско общество.

Соред Попйорданов  България не се фокусира върху планините си, върху начина си на живот, върху традициите си освен в някои не толкова успешни пиар кампании, тя по-скоро продължава да говори за своя масов туризъм, за курортите, които са пренаселени и които са грозни. 

Тези курорти ние можем да ги направим по-добри, те могат да бъдат очовечени. 

Бих искал да погледнем и към това, което още не се е случило – това са защитените територии, планините, селата, които не става въпрос да ги направим затворени за инвестиции, по-скоро ние разглеждаме тяхното развитие по един устойчив и отговорен начин със създаване на малки и с висока принадена стойност обекти за туризъм – на качествения туризъм, туризъм, свързан с българската кухня, ако щете с българското вино... Практически в България  почти няма един наистина качествен бутиков хотел, почти не съществува това нещо.

Ние бихме желали да виждаме едни координирани усилия в една промяна на посоката на българския туризъм, която ще е свързана и с промяна в отношението към природата... ГМО-та и др.

В конференцията участват неправителствени природозащитни организации, български министри, и посланика на Франция у нас Н.ПР. Ксавие Лапер дьо Кабан.

Цялото интервю с Любомир Попйорданов е тук.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21