От Германия включваме доц. Светла Черпокова, която ще разкаже как за втора поредна година от днес Българският културен институт „Дом Витгенщайн“ във Виена е домакин на Международната интердисциплинарна конференция за студенти и докторанти.
Тема на тазгодишното събитие е: „България в ХХI век: между традицията и иновациите. Исторически линии и актуални проблеми“. Целта на инициативата е да привлече млади изследователи – от България и чужбина – към темата България и да фокусира вниманието им върху актуалния образ на страната ни в съвременния европейски контекст.
Идеята е по този начин да се подкрепят и насърчат изследванията върху уникалния и същевременно европейски характер на българската култура, като интересът към нея се посее у най-младите изследователи, пред които тепърва предстои да градят своето научно и професионално развитие. По-амбициозната цел на проекта е да утвърди една „добра практика“ за разпространението на българската култура в чужбина чрез посредничеството на млади нейни „посланици“ – студенти и докторанти в ралични области на знанието – и в колаборация с български и чуждестранни институции.
Участници във форума са над 60 студенти, представящи 21 университета от 14 европейски държави. Една част са студенти от поддържаните от Министерството на образованието и науката лекторати по български език, литература и култура към чуждестранни университети в Европа, чиито лектори са български университетски преподаватели, приели популяризирането на българската идея в чужбина като своя лична кауза.
Представени са и водещите български университети (Софийски университет „Св. Климент Охридски“, Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“, Великотърновски университет „Св. св. Кирил и Методий“, Югозападен университет „Неофит Рилски“). Същевременно има и участници от образователни институции, където българистиката не е застъпена като учебна специалност, например висшите училища в Хайлброн и Офенбург, FreieUniversitätBerlin.
Проблемите на фокус са: българската култура през ХХI век през призмата на традициите и иновациите; България в европейски контекст и специално в контекста на Източна Европа, Балканите и славянството; митовете/стереотипите в/за българската култура и тяхната съвременна интструментализация; България в медиите и в политическия дискурс; транскултурни аспекти: чуждите култури в светлината на българския език и култура; превод и култура; археологията и етнологията и дискурсът за българската идентичност днес. Докладите са организирани в три тематични панела: „Езиците на културата“, „Културни/литературни траектории“, „Политика – медии – култура“.
Специален акцент в съпътстващата програма е срещата на участниците с проф. дфн Владко Мурдаров, който под надслов „Трагическият пророк Йозеф Рот“ ще представи три книги на австрийския писател и публицист в свой превод на български език.
В рамките на конференцията ще бъде и премиерата на сборника „Образът на България и на българите в европейски контекст (Литературни, лингвистични, културни, медийни, социополитически проекции)“, Национално издателство „Аз Буки“, 2015. Сборникът представя доклади на студенти и докторанти от първото издание на конференцията, осъществено през декември 2014 г. под патронажа на вицепрезидента на Република България госпожа Маргарита Попова.
Интервю с доц. д-р Светла Черпокова може да чуете в звуковия файл.Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..
Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..
Димитър Бришимов е главен инспектор в пловдивската пожарна и началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност". Професионалист, който вече 30 години е в професията, която го среща с бедстивята и с човешката трагедия, но и благодарност. В петте части на разговора ще чуем истории за огън и вода, за бедствия у нас и за мисиите на..
Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет? Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..