Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Популяризират България и младите в "Дом Витгенщайн"

От Германия включваме доц. Светла Черпокова, която ще разкаже как за втора поредна година от днес Българският културен институт „Дом Витгенщайн“ във Виена е домакин на Международната интердисциплинарна конференция за студенти и докторанти. 

Тема на тазгодишното събитие е: „България в ХХI век: между традицията и иновациите. Исторически линии и актуални проблеми“. Целта на инициативата е да привлече млади изследователи – от България и чужбина – към темата България и да фокусира вниманието им върху актуалния образ на страната ни в съвременния европейски контекст. 

Идеята е по този начин да се подкрепят и насърчат изследванията върху уникалния и същевременно европейски характер на българската култура, като интересът към нея се посее у най-младите изследователи, пред които тепърва предстои да градят своето научно и професионално развитие. По-амбициозната цел на проекта е да утвърди една „добра практика“ за разпространението на българската култура в чужбина чрез посредничеството на млади нейни „посланици“ – студенти и докторанти в ралични области на знанието – и в колаборация с български и чуждестранни институции.

Участници във форума са над 60 студенти, представящи 21 университета от 14 европейски държави. Една част са студенти от поддържаните от Министерството на образованието и науката лекторати по български език, литература и култура към чуждестранни университети в Европа, чиито лектори са български университетски преподаватели, приели популяризирането на българската идея в чужбина като своя лична кауза. 

Представени са и водещите български университети (Софийски университет „Св. Климент Охридски“, Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“, Великотърновски университет „Св. св. Кирил и Методий“, Югозападен университет „Неофит Рилски“). Същевременно има и участници от образователни институции, където българистиката не е застъпена като учебна специалност, например висшите училища в Хайлброн и Офенбург, FreieUniversitätBerlin.

Проблемите на фокус са: българската култура през ХХI век през призмата на традициите и иновациите; България в европейски контекст и специално в контекста на Източна Европа, Балканите и славянството; митовете/стереотипите в/за българската култура и тяхната съвременна интструментализация; България в медиите и в политическия дискурс; транскултурни аспекти: чуждите култури в светлината на българския език и култура; превод и култура; археологията и етнологията и дискурсът за българската идентичност днес. Докладите са организирани в три тематични панела: „Езиците на културата“, „Културни/литературни траектории“, „Политика – медии – култура“. 

Специален акцент в съпътстващата програма е срещата на участниците с проф. дфн Владко Мурдаров, който под надслов „Трагическият пророк Йозеф Рот“ ще представи три книги на австрийския писател и публицист в свой превод на български език.

В рамките на конференцията ще бъде и премиерата на сборника „Образът на България и на българите в европейски контекст (Литературни, лингвистични, културни, медийни, социополитически проекции)“, Национално издателство „Аз Буки“, 2015. Сборникът представя доклади на студенти и докторанти от първото издание на конференцията, осъществено през декември 2014 г. под патронажа на вицепрезидента на Република България госпожа Маргарита Попова.

Интервю с доц. д-р Светла Черпокова може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Няма да има проблем с техниката за онлайн обучението

Училищата в Пловдив и областта имат готовност да преминат към онлайн обучение от 29 януари до 4-ти февруари включително. Пред Радио Пловдив началникът на РУО Иванка Киркова подчерта, че в тези учебни дни ще се оформят оценките за първия учебен срок. Тя припомни, че област Пловдив е сред пионерите, стартирали онлайн-обучение през 2020 година по..

публикувано на 24.01.25 в 14:42

Правна комисия в ОбС отряза две предложения на кмета

Две предложения за предстоящата на 30 януари сесия на ОбС на пловдивския кмет Костадин Димитров бяха бойкотирани на заседанието днес на правна комисия към местния парламент. Едното е за одобряване на текстове на допълнителни споразумения с превозвачите, обслужващи линиите от масовия градски транспорт, което предвиждаше индексация на..

публикувано на 24.01.25 в 14:30
Д-р Костадин Костадинов

Мръсният въздух води и до сърдечно съдови увреждания

Обичайната зимна картина записва високи нива на ФПЧ във въздуха. В Пловдив освен силния трафик, и печките на твърдо гориво се оказват често споменавани в докладите на РИОСВ. Как мръсния въздух се отразяват на децата и по-чувствителните възрастни хора, какви са важните мерки? Според кардиолога д-р Костадин Костадинов ,  преподавател в Медицински..

публикувано на 24.01.25 в 11:05

И на 90 години БНР остава модерна медия

Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70.  "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..

обновено на 24.01.25 в 10:40

Планетариумът в Смолян представя нова "Небесна разходка"

На 25.01.2025 година от 13:30 часа Планетариумът с Астрономическа обсерватория в Смолян ще представи най-новата им програма за съзвездията през зимата. Ще има още една лекция в събота от 17:00 часа, приет е графикът и посещенията ще са два пъти на ден. „ Небесна разходка “ е създадена, чрез дигиталния софтуер Digistar7. Тази програма е реализирана..

публикувано на 24.01.25 в 10:17