В навечерието на 2016 година Регионалният исторически музей разказва историята на града на страниците на луксозен стенен календар, озаглавен „Пловдив в миналото".
В календара могат да се видят панорамна снимка на Пловдив от 1873 г., тепетата във вид от преди век, придошлата река Марица и първият й мост, площад „Джумая" без Римския стадион, първите тролейбуси по него, павилионите на първото изложение - не само в България, но и на Балканите, обясни Шивачев. Всяка страница от календара отваря нова тема от миналото на Пловдив, към която е добавена и историческа справка.
Текстовете към фотографиите разказват как е унищожено Марково тепе и кога започва озеленяването на останалите хълмове, кой е първият пътешественик, описал часовниковата кула на Сахат тепе, какви са предишните наименования на площад "Римски стадион", кои са архитектите, дали облика на Главната, защо в продължение на хилядолетия Трихълмието е било душата на града, а "Узун чаршия" е наричана "търговското сърце", какви са фактите около организирането на Първото българско земеделско-промишлено изложение, създаването на градината "Цар Симеон".
Фотографиите показват и градски забележителности, които вече не могат да се видят – като Марково тепе, автентичната сграда на Военния клуб, дарената сграда за болница на бедните от Димитър Кудоглу, сградата на аптека „Марица” и още много други сгради и забележителности от историята на Пловдив.
Фотографиите са дело на легендарни майстори на обектива - Димитър Кавра, Георги Данчов - Зографина, братя Карастоянови, братя Кацарови, Вацлав Велебни, Никола Стаменов, Андрей Андреев. Календарът е в ограничен тираж и може да се закупи от Историческия музей.
Любомир Канов гостува на Клуб Петното на Роршах. Повод за срещата е новата му книга с разкази, есета, спомени и наблюдения "Късен следобед". "Книгата не е подчинена на някакъв ред или предварителна замисъл, по-скоро е спонтанно споделяне на мислите и наблюденията на един човек, роден в първата половина на миналия век и носещ през..
Книгата на Александър Кьосев „Вера и далавера“, издание на ИК „Колибри“ ще бъде представена във фоайе „Изкуствотека“ на НБ „Иван Вазов“ в рамките на четвъртото издание на цикъла •Литературни срещи в Библиотеката•. Както сам пише в предговора авторът, „тази книга няма научен характер. Тя обхваща разнообразни публицистични и есеистични..
Един от най-значимите артисти на нашето време Ник Кейв ще превърне Античния театър в Пловдив в първа среща с българската публика. Той ще излезе на сцената на 19 август. Сетлистът на турнето включва музика от богатия и вечен каталог на австралиеца – от дискографията на Nick Cave & The Bad Seeds до неговите солови проекти. Компания на сцената му..
Изложбата „Градът и Левски“, която се открива тази вечер в художествената галерия в Карлово, представя селектирани творби от фонда на галерията. Те са в областта на графиката, живописта и скулптурата. Експозицията е посветена на 19 февруари, деня на гибелта на Апостола на свободата, който в родния му град се отбелязва с редица..
"Стени" - така нарекоха първия фестивал за европейска солидарност организаторите в София и заразсъждаваха "що е то европейска солидарност". И като как ще се случи, че национализмите и популизмите вече строят нови стени. Когато греховете на Европа все още не са забравени, а и различните културни "наследства" трудно предлагат единство. Проф...