Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Уникален календар разказва за Пловдив в снимки

| обновено на 07.12.15 в 16:16

В навечерието на 2016 година Регионалният  исторически музей разказва историята на  града на страниците на луксозен стенен календар, озаглавен „Пловдив в миналото". 

Изданието  включва едни от най-ценните фотографии, създадени от 70-те години на XIX в. до средата на XX в, които са с изключително качество, обясни директорът на Историческия музей Стефан Шивачев. По думите му изображенията не само  са съхранили пловдивския дух, които и днес ни дава  самочувствието, че живеем в най-стария жив град на Европа, но и показват улици, сгради, емблематични места, които с годините са се променили или дори са напълно изчезнали. 

СнимкаВ календара могат да се видят панорамна снимка  на Пловдив от 1873 г., тепетата във вид от преди век, придошлата река Марица и първият й мост, площад „Джумая" без Римския стадион, първите тролейбуси по него, павилионите на първото изложение - не само в България, но и на Балканите, обясни  Шивачев. Всяка страница от календара отваря нова тема от миналото на Пловдив, към която е добавена и историческа справка. 

Текстовете към фотографиите разказват как е унищожено Марково тепе и кога започва озеленяването на останалите хълмове, кой е първият пътешественик, описал часовниковата кула на Сахат тепе, какви са предишните наименования на площад "Римски стадион", кои са архитектите, дали облика на Главната, защо в продължение на хилядолетия Трихълмието е било душата на града, а "Узун чаршия" е наричана "търговското сърце", какви са фактите около организирането на Първото българско земеделско-промишлено изложение, създаването на градината "Цар Симеон".

Фотографиите показват и градски забележителности, които вече не могат да се видят – като Марково тепе, автентичната сграда на Военния клуб, дарената сграда за болница на бедните от Димитър Кудоглу, сградата на аптека „Марица” и още много  други сгради и забележителности от историята на Пловдив.

Фотографиите са дело на  легендарни майстори на обектива - Димитър Кавра, Георги Данчов - Зографина, братя Карастоянови, братя Кацарови, Вацлав Велебни, Никола Стаменов, Андрей Андреев. Календарът е в ограничен тираж и може да се закупи от Историческия музей.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Премиера на "Късен следобед" прави Любомир Канов

Любомир Канов гостува на Клуб Петното на Роршах. Повод за срещата е новата му книга с разкази, есета, спомени и наблюдения "Късен следобед". "Книгата не е подчинена на някакъв ред или предварителна замисъл, по-скоро е спонтанно споделяне на мислите и наблюденията на един човек, роден в първата половина на миналия век и носещ през..

публикувано на 28.01.25 в 06:27

Александър Кьосев представя "Вера и далавера"

Книгата на Александър Кьосев „Вера и далавера“, издание на ИК „Колибри“ ще бъде представена във фоайе „Изкуствотека“ на НБ „Иван Вазов“ в рамките на четвъртото издание на цикъла •Литературни срещи в Библиотеката•. Както сам пише в предговора авторът, „тази книга няма научен характер. Тя обхваща разнообразни публицистични и есеистични..

публикувано на 28.01.25 в 06:17

Ник Кейв с концерт на Античния театър през август

Един от най-значимите артисти на нашето време Ник Кейв ще превърне Античния театър в Пловдив в първа среща с българската публика. Той ще излезе на сцената на 19 август. Сетлистът на турнето включва музика от богатия и вечен каталог на австралиеца – от дискографията на Nick Cave & The Bad Seeds до неговите солови проекти. Компания на сцената му..

публикувано на 27.01.25 в 13:38

Изложба "Градът и Левски" се открива тази вечер в Карлово

Изложбата „Градът и Левски“, която се открива тази вечер в художествената галерия в Карлово, представя селектирани творби от фонда на галерията. Те са в областта на графиката, живописта и скулптурата. Експозицията е посветена на 19 февруари, деня на гибелта на Апостола на свободата, който в родния му град се отбелязва с редица..

публикувано на 27.01.25 в 11:39

Проф. Александър Кьосев гостува на "Срещите"

"Стени" - така нарекоха първия фестивал за европейска солидарност организаторите в София и заразсъждаваха "що е то европейска солидарност". И като как ще се случи, че национализмите и популизмите вече строят нови стени.  Когато греховете на Европа все още не са забравени, а и различните културни "наследства" трудно предлагат единство. Проф...

обновено на 27.01.25 в 10:49