„Диалог на тъмно“ е модел, който започна от Германия. Това е модел на социално предприемачество и работа в пълна тъмнина, в която водещи са обучени незрящи хора. Това заяви Евгени Митев – връзки с обществеността и координатор на проекта „Диалог на тъмно – модел за прозрачност и справяне със социалните неравенства“.
Негов инициатор е Федерация „Спорт за хора със зрителни увреждания и платформа за социално предприемачество за незрящи“ и се осъществява със средства от Програмата за НПО в България по финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г. и има за цел да насърчи участието на НПО в процесите на формулиране на политики и вземане на решения съвместно с институциите на регионално и национално ниво.
Той подчерта, че организаторите на инициативата по проекта създават условия на различни групи представители на НПО, бизнес, култура, местна власт, граждани и журналисти да се срещнат в необичайна среда – 100% тъмнина и да поговорят за неща, за които не е създадена досега ситуация да седнат на едно място и да си ги кажат. Това се случва по собствено желание, като естествено се създават условия за нов вид диалог, когато сетивата към различните се отварят по различен начин. Хората са склонни да усетят различно другия, без да го виждат, защото често това, което виждаме, създава предразсъдъците. В тъмното обаче всички сме равни и общуването се случва по различен начин, подчерта Митев.
Методът помага да осъзнаем какво става, когато има повече чуваемост. Убедени сме, че най-големите проблеми се появяват там, където няма чуваемост към проблемите на различните, заяви Митев. Един от предразсъдъците по думите му, е че хората с увреждания, които са носители на много таланти, на много трудолюбие, се разпознават основно чрез тяхното увреждане – това, което те нямат. Ефектът и силата на метода “диалог на тъмно“ е, че те трябва да бъдат припознати чрез това, което като хора могат, техния талант, уменията им, знанията им, а не чрез тяхното увреждане. Моделът, който ползваме, е немски, но в Германия работи българката Даниела Димитрова, която е 100% незряща, но именно на нея дължим това добро сътрудничество. Тя е човекът, който е успял да надмогне увреждането си, да го обърне в своя полза и да даде работа на много хора, подчерта Евгени Митев. Повече чуйте от звуковия файл.
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..
Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги" д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..