Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Политическа суматоха е!

Социологът Мира Радева определи като политическа суматоха  ситуацията с оставката на правосъдния министър.   Даже не бих нарекла тази ситуация напрежение, а политическа  суматоха.

Според нея     обществото ни, медиите ни, имаме нужда изглежда от известно доказателство, че негативните ни предвиждания се случват.   Оставката на министър Христо Иванов е предизвестен факт. 

Социоложката коментира позицята на  ГЕРБ:  продължават да стоят по-скоро на позицията да крепят мнозинството и стабилността на управлението, независимо от възможните компромиси за ситуацията за съдебната реформа, защото самият Борисов много ясно си е поставил други стратегически цели – и то е да създаде усещане, че в държавата, първо, има стабилност и, второ, напредък в чисто икономическата сфера. 

Приоритетите на Борисов не съвпадат с приоритетите на реформаторите, заяви тя. 

За РБ каза: Но тук новината от вчерашния ден е, че самите реформатори не са единни в приоритетите си. Една голяма част от тях са склонни да приемат логиката на Борисов, а както видяхме други парламентарни групи, включително ДПС, докато Радан Кънев и Христо Иванов останаха много самотни. В крайна сметка става дума за един спор – къде и как точно да бъдат поставени акцентите.  Аз откровено казано се чувствам доста загубена в превода на тази системна реформа, защото дори тълкуванията, които чувам и тази сутрин, също са противоречиви.

  За спорът с квотите в съдебната система : истинският въпрос не е в това дали да бъдат пет или шест там избираните от Народното събрание и от Висшия съдебен съвет. Истинският въпрос в България е как народът да постигне по-голяма степен на контрол върху всички институции, за да може да изпитва доверие към тях.

 И това, за съжаление, няма да стане и нямаше да се случи с реформата на Йордан Караджов, Радан Кънев и Христо Иванов. Те един контрол на овластени, дали ВВС или НС, прехвърлят върху друг.  Не виждам тук намесата, контролиращата функция на хората, които търпят последствията на неслучилата се съдебна реформа.

 Затова за мене трябва да се върви към по-капитална промяна, която да отвори всички институции към хората. А това за съжаление не се случва. 

Политическият елит продължава да бъде затворен в себе си, в собствените си обръчи от идеи, от лобита, от кръгове и затова България не е истински демократична страна.  А простичко казано, за да не ви изглежда това много сложно, трябва ние да си избираме прокурори и съдии.

Цялото интервю със социолога Мира Радева е в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21