Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Споразумението за климата - нова енергетика с нови технологии

Земята прегрява от индустриалните ни грехове, но световните лидери две седмици спориха, договориха се, просълзиха се и стиснаха ръцете си под историческо споразумение за не повече от 2 градуса затопляне на планетата.

Какво предизвикателство е този документ, каква е неговата правна стойност, за кого ще е е по- трудно да го спази- за бедните или за богатите, как ще се отрази на българската икономика- по тези теми е разговорът с Юлиян Попов- журналист, университетски преподавател, министър на екологията в кабинета на Марин Райков.

Според него споразумението от Париж е много амбициозно, но не и невъзможно да бъде изпълнено. 

Какви промени предстоят в енергетиката?

Свиването на използването на въглища, особено лигнитните, като най- голям производител на въглероден двуокис ще бъдат постепенно изтласкани от енергийния микс. Това една от посоките, в които вече страни като Великобритания и Германия работят, неминуемо това ще засегне и българската енергетика.

По отношение на потреблението на газ-  най- вероятно е появата не единен газов хъб - за нашия регион  в Турция- прогнозира Попов.

Той акцентира и върху предизвикателствата пред технологиите в управлението на енергийните системи и строителството, които новите договорености "диктуват".

По думите му иновациите са предизвикателство за страни като България и  конкретно за Пловдив, където аутсорсинга и високо технологичните паркове, които набират скорост тук.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Ден на отворените врати за децата на КЦМ

За втора поредна година Холдинг КЦМ 2000 организира Ден на отворените врати за децата на голямата фамилия. По думите на пиара Веселина Балтова, изборът на дата не е случаен. Точно преди десет години на днешния 15 юли 2014г. в Новия оловен завод на КЦМ е получен първият разтопен метал. Това е и кулминацията на уникалния проект за Технологично..

публикувано на 15.07.24 в 17:18

Забавянето на втория мандат е иновативно и смислено решение

Сложната политическа ситуация изисква сложни иновативни решения и отлагането на връчването на втория мандат, което поискаха от ПП- ДБ от президента, е разбираемо. Поради това, че те неочаквано се оказа втори сега имат време да преценят какво искат и какви ще политиките им в новата ситуация, коментира докторът по социология Венелин Стойчев. Такова..

публикувано на 15.07.24 в 12:11

4-ти ден в битка срещу огнената стихия в Калояново и Хисаря

Пожарът между Калояново и Хисаря е овладян и нощта е преминала спокойно.   Заради тлеещите огнища и очакваните високи температури обаче на мястото остават екипи на пожарната, служители на Горското стопанство, военнослужещи и доброволци.  През нощта в района на селата Иван Вазово и Михилци са разположени няколко екипа на..

обновено на 15.07.24 в 11:17

Община Пазарджик се сдоби с още дългове

Община Пазарджик е получила иск за 5 млн. 780 хил. лева от Арбитражен съд заради неплатени фактури към оператора за депониране на отпадъци за времето от юли до ноември 2023 година. Това съобщи на извънредна пресконференция кметът на Пазарджик Петър Куленски.  Той обясни, че претендираната неустойка за просрочие е по анекс към договор от..

публикувано на 12.07.24 в 15:10

Сим Алексиев в "Добро утро, ден!"

Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден“  ни гостува  галеристът и съсобственик на галерия „Възраждане“ Сим Алексиев.  Роден е в София, но със семейството си идва да живее в Пловдив  още в ранна детска възраст.  Сим Алексиев пише и поезия. Неговата дебютна книга „Градът -  градя и руша“ излезе през 2006 г., но с писане се занимава от 10..

обновено на 12.07.24 в 14:51