Сътресенията в ДПС ще приключат и в България ще има нов политически субект, който ще е проислямистки. Малка ислямистка партия. Ние сме единствени на Балканите, където няма такава партия. Този проект ще е добре финансиран отвън – не само от среди в Турция. Има разделение в електората на ДПС, по-голямата част от които са светски настроени. В България обаче вече би се намерил и електорат за такава партия.
Това заяви пред Радио Пловдив историкът Антонина Желязкова, историк, социален антрополог и директор на Международния център за изследване на малцинствата и междукултурните взаимоотношения.
Според нея нашите политици могат да се съпротивляват на разрастването на такъв проект като поддържат проевропейската идентичност и не оставят България да бъде разграден двор.
Не трябва да се драматизират нещата, които стават в ДПС след изключването на Лютви Местан, смята Желязкова. Според нея не се е случило нищо неочаквано и драматично. Не веднъж се случва във вътрешнопартийния живот партиите да се люспят, роят и цепят. И в самотото ДПС не веднъж бяха изхвърлени хора. Сега става отново същото. Остава въпроса защо толкова бързо и драстично. Тук идва международния план – сеизмични вълни от трусовете между Русия и Турция. Още при появата на Атака бе ясно, че е руски проекти. Турция последните две години се изкуши да експериментира дали не би могла да получи симпатиите и поддръжката на добре структурирана партия като ДПС и сгреши, каза Антонина Желязкова.
Тя е съгласна с политолога Огнян Минчев, че ДПС финансово е свързана с Русия и електорално с Турция. България е важна и за двете и е нормално при трусове помежду им да има вълни и тук. В България има най-много турци на глава от населението. България обаче безусловно обича Русия.
Обаждането на Ахмед Давутоглу на премиера Бойко Борисов да подкрепи Лютфи Местан е намеса във вътрешните работи, категорична бе Желязкова. Тя намира за правилно поведението на политиците у нас да не коментират ставащото вътре в ДПС. Има изпускане на нерви от страна на Турция, посочи Желязкова.
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..
Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги" д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..
Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение...
„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..