Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Почвата за дългосрочни бизнес решения е по-добра

Петър Ганев

Икономическите обстоятелства през 2016 г.не се отличават съществено от тези, през 2015-та. Те са трудни открай време, но по-скоро с положителна тенденция. В сравнение с 2013, 2014-та, когато имаше проблеми и заради политическите неразбории, през миналата нещата се поуспокоиха. Това  заяви икономистът от Института за пазарна икономика Петър Ганев. 

 По думите му фактът се отрази веднага на икономиката, имаше и изненадващи приходи над 800 млн в бюджета. Икономическият растеж е доста по-добър от всички прогнози. Така че миналата година имаше по-скоро добри новини на фона на последните 7-8.

През тази година очакванията са тенденцията да се запази. Основният проблем обаче е, че на пазара на труда вече се виждат структурни проблеми: дори тогава, когато работодателите откриват работни места, все по-често се оказва, че няма кого да наемат.Според Ганев работните места, които се откриват, не отговарят на профила на безработните, които си остават много. Този структурен проблем бързо може да бъде решен, но някакси  продължаваме на две скорости. Една част  от правоспособното население с висше образование, е по-гъвкаво към новите тенденции и може да отиде от един сектор в друг. Другата половина – с основно образование, за което имаше търсене, когато строителството беше „в бум“, при този тип инвестиции – аутсорсинг и друг тип инвестиции показва, че е трудно да се реализира на пазара на труда.

Ганев подчерта, че това, което основно притесняваше бизнеса преди година и половина, беше  политическата нестабилност. Доста решения бяха замразени, особено дългосрочните. На практика всички се бяха вторачили в  политическата сцена, тъй като знаем, че политическите събития много често предопределят  и икономически събития. Обвързаността на бизнес и държава остава доста силна, но сега като че ли това не е в такава степен...Т.е. почвата за дългосрочни решения е по-добра, което означава и повече инвестиции.  Ако видим картината по региони, там, където заетост и инвестиции започнаха да се възстановяват по-рано в икономическите центрове /на Юг/, там тенденцията не е толкова положителна. Там, където закъсня /на Север/, сега се вижда наваксване.

Пловдивска област си остава и не само като бранд най-често свързана  с думата инвестиции.Тя става често пример за други области като икономически индикатор и като работа на общинската власт в посока привличане на повече инвестиции, като се използват се добрите страни на отделните  общини. Според Ганев Община Пловдив има силна страна - квалифицирана работна ръка, много млади хора, които искат да работят. Съседните общини Родопи и Марица нямат такава работна ръка, но пък имат подходяща земя. И за да има успешни инвестиции в региона, те трябва да работят заедно и те го правят.Това трябва да бъде последвано и от други общини. Никой няма перфектния микс от условия – земя, условия, ниски данъци и работа на общини, които административно са разделени, но това не е от голямо значение, когато говорим за инвестиции, заяви още Петър Ганев. Повече чуйте от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54