Празниците са символ на преминаването от старото към новото. Натъжава ме обаче фактът, че ние изгубихме малко от духовното им начало. Празниците имат много символи, много жалони, на които се крепи нашият живот. Празниците са тези жалони, които ни дават сигурност.Те са предизвестените събития в живота ни, които ни дават упование, че нещо хубаво ще се случи в живота ни. Това заяви психологът Иван Игов.
Фактът, че един Стар Завет, който по-скоро плаши със страх и насилие, се заменя с нещо ново, където Бог се превръща в любов, е желанието ни и бъдещето да е свързано с тази Любов. Човешките нагласи са голям набор от съзнателни, подсъзнателни архитипове, които пренасяме от родителите си, от обкръжението си. Именнно така обръщайки се към празниците, към семейните събития, срещите с приятелите, те ни дават отправната точка да се ориентираме за това накъде сме тръгнали. Онова, което е базата на сигурността на човешкия живот, че вървим заедно, че има хора, които ни подкрепят. Тези нагласи са позитивните. Негативните са свързани с онова, от което хората винаги най-много са се страхували – липсата на сигурност, от неизвестното в бъдеще. Няма как да избягаме от тези неща, но трябва да осъзнаем, че светът никога не е толкова прост. Светът никога и не е достатъчно сив. Напротив – с времето става все по-сложен и по-сложен. Имам сътрудничка – връстник на промените. От известно време тя престана да се интересува от това, което се случва с нас, престана да следи новините от страх, че всичко върви зле и може да стане и по-страшно. Помислих си за това, което аз съм преживял в детството, когато атомната война висеше на косъм, събитията в Чехословакия.... Едва ли е имало година в човешката история, когато да не е имало сътресения и страхове.
Събитията в историята са циклични. Ако се върнем във времето назад, ще осъзнаем сигурността, че живеем в едно от най-добрите времена за човечеството. Особено в България, където от години не е имало война и дано това да не ни се случи... Мой колега дори изчисли, че, ако в света има 6 мииарда души, по качество на живеене ние сме в първия милиард. Да, но в същото време, по мащабите си на оплакване сме на едно от челните места в света. Това, което трябва да направим, е да за почнем да гледаме по-оптимистично на възможностите си. Повече чуйте от звуковия файл.
Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се в следващите три месеца парламентарните групи да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя. Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..
Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари. Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..
Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...
В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година - кое е новото и къде са заложени..
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..