Казусът с „Овергаз" показа отново огромната стратегическа грешка на държавата, която не направи нищо за диверсификация на доставките на природен газ за България, коментират експертите.
В "Точно днес" разговор с Христо Казанджиев, енергиен експерт според когото „Газпром“ ще се стреми да придобие „Овергаз“ като собствена компания.
Ако "Южен поток" се реализира, то той ще се изгради в изключително редуциран мащаб, с оглед заобикаляне на Украйна, смята Христо Казанджиев. Той каза това по повод писмото на Сашо Дончев до ЕК, в което той отбелязва, че действията на "Газпром експорт" са мотивирани от желанието на "Газпром" да възстанови изграждането на "Южен поток".
„Овергаз” излиза ли от пазара, г-н Казанджиев?
Христо Казанджиев: Не, в никакъв случай. Не трябва да забряваме, че пазарът на природен газ в България реално започна от 2013 г. , „Овергаз” започна директни доставки на природен газ от Русия. Вероятно е имало някаква договореност за отваряне на пазара в смисъл, че един и същи газ се дистрибутира от две компании и вероятно има някаква форма на регулиране, която към настоящия момент вероятно е нарушена от страна на „Овергаз” и в тази връзка вероятно се е намесил и „Газекспорт”. Трябва да подчертаем, че писмото срещу „Газпром” е некоректно, защото не „Газпром” продава природен газ на „Овергаз”, а „Газекспорт”, която е търговска компания и съответно осъществява своя независима политика, така че в случая има някакъв корпоративен спор между двете компании. Не трябва да забравяме, че и две компании са от един и същи кръг, корпоративен кръг, образно казано това е един семеен спор и добре би било той да се регулира и да се реши колкото може по-бързо.
Р. П.: Семеен спор, говорите, дирижиран от Дмитрий Медведев или?
Хр. К.: Семеен спор между „Овергаз”, семеен спор в рамките, на който съществува и един кръг от корпорации в „Газпром”. Не трябва да забравяме, че в „Овергаз” има сериозно акционерно участие, „Газпром” и разбира се едно минимално участие от страна на „Газпром”, така че в този смисъл семеен кръг т. е. това е един кръг от взаимно свързани дружества, които би следвало да се урегулират във вътрешен порядък, а не да занимават обществото със своите проблеми.
Р. П.: Да, може би, това предстои да го видим как точно ще стане това регулиране – срещи, разоговори между Сашо Дончев и Дмитрий Медведев или цената е съвсем друга? Вие вече казахте, по националното радио цитирам вашия разговор, в „Неделя 150”, че „Газпром” ще се стреми да придобие „Овергаз” като собствена компания?
Хр.К.: Да, разбира се, аз лично не изключвам такава възможност поради факта, поради факта, че има очевидно някакво напрежение в българските и руските акционери. Тази стъпка би кореспондирала добре и със стратегията на „Газпром” за директен достъп на руския природен газ до българските потребители и изобщо до неговите потребители навсякъде по света, така че е нормално да има такъв стремеж от страна на компанията. Как ще се развият събитията – това е въпрос на бъдеще и то в краткосрочен план.
Р. П.: А има ли индикации наистина това, което поне казва Дончев в своето писание до Европейската комисия, че е възможно да се мотивира по-добре желанието на „Газпром” да възстанови изграждането на „Южен поток” – това ли е целта, това ли прозира наистина?
Р. Г.: Към настоящия момент е твърде спорно дали точно това е целта, но не се изключва и такава възможност. Не трябва да забравяме, че ако „Южен поток” се реализира той ще се реализира в изключително редуциран – не това, което първоначално беше планирано, а най-вероятно с твърде ограничен обем с оглед заобикаляне на Украйна. Но това са неща, които не би следвало да се свързват едно с друго.
Р. П.: Има ли основание за притеснение за финансовото състояние на „Овергаз”, дали пък това не е всъщност целат?
Хр.К: Не мисля, не мисля, че има някакво основание за проверка на „Овергаз” мрежи, но така са решили в ДКЕВР, това е тяхно правомощие, аз лично не виждам и не считам, че е вероятно „Овергаз” да е нарушил някои условия по лицензионните изисквания поради факта, че компанията е силно професионализирана, работи коректно, към настоящия момент няма сведения за някакви злоупотреби слицензионни условия, така че реакцията на ДКЕВР е по-скоро отговор на обществените въпроси отколкото действително очакване за сериозни нарушения.
Р. П.: По-скоро въпросът е ще се вземе ли лиценза й и дали това е целта?
Хр.К: Не мисля, не мисля, че ще стигне до такива крайни мерки не заради друго, а поради факта, че за да се стигне до отнемане на лиценза трябва да има много, много сериозни нарушения. Аз лично не виждам как такива нарушения биха се реализирали.
През 2025 година община Пазарджик ще получи от държавата 3,5 милиона лева за облагородяване на инфруструктурата. Отделно през общинската програма за държавния бюджет за Пазарджик е одобрено финансиране за проекти на стойност 50 милиона лева. Общината работи и по европроекти за близо 100 милиона лева. Това съобщи пред Радио Пловдив кметът на..
Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани 15 труса с матнитуд 4 . Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова. Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..
Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...
Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..
В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..