Дано най-после това, което се случи във Враца ни стресне и ни отвори очите за факта, че България е не само в икономическа, политическа, институционална, но преди всичко в личностна криза. Всеки един от нас се чувства не добре в тази държава. Това каза за Радио Пловдив Христо Монов, преподавател в Софийския университет “Св. Климент Охридски”, специалист по кризисна психология. Той коментира случилото се вчера във Враца, нанесеният побой и убийство на 18 годишния младеж.
Според него поведението на очевидците, които са снимали с телефони, но не са се намесили е закономерно в една държава, в която са изгубени ценностите. Ние се докарахме до там, да си правим селфи - за да покажем какво сме си купили, да покажем на каква маса сме седна ли, до коя известна личност, но не и да реагираме в подобна ситуация, посочи Монов
Той критикува и реакциите на служителите на телефон 112 и заяви, че подобни примери още веднъж сриват доверието на хората в институциите.
На въпрос защо "битовата престъпност" остава невидима за органите, които трябва да я разкриват - Монов отговори: Това е още един белег за дълбоката криза на държавата. Това е чувството за безнаказаност. Това е сериозен симптом за загниване на държавността - когато един дребен престъпник, за да се нахрани,за да задоволи свой нагон, пребива възрастни хора и върши престъпление.
Монов посочи, че кризисната психологическа интервенция е доброволна и трябва да се прави от лицензирани специалисти. Много е важно как и кой сега ще работи със съучениците на убитото момче.
Той допълни, че в страната има все повече примери за нарастваща агресия. Най-висшата форма на агресия обаче, това е самоубийството, самоагресията е нещо много страшно, категоричен е Монов. Той посочи, че самоубийствата все повече се увеличават.
По думите му, случващото в страната се дължи на това, че все повече имаме усещането, че живеем в джунгла. Когато няма респектът на институциите, подобен тип поведение се оказва най-адаптивното.
За да се справим с нарастващата агресия е нужен " тих" протест, протест, на който гражданското общество да каже силно какво иска, да посочи кой е виновен и ако той не може да реши проблемите - да си ходи, категоричен е психологът.
Нямаме посока като държава, няма кой да я зададе, заключи експертът.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова. Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..
Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...
През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..
От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..
Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната - София, Бургас и Харманли. Обученията по български език за бежанци в Пловдив..