Ще си търсим и отстояваме правата по всякакъв начин, ако трябва ще организираме стачки и ще затваряме пътища, но настояваме да се върне старият закон. Тази цел събра в Пловдив над 200 казанджии от страната на учредително събрание на Национално сдружение „Българска домашна ракия“.
Собствениците на казани за варене на ракия настояват да се отмени ограничението ракия да се вари само шест месеца в годината – от юли до декември, и казаните над 500 литра да се лицензират като данъчни складове. Искането е разрешеният обем да е до 1000 литра и ракиджийниците да работят целогодишно.
„Всичко се прави заради интересите на три – четири големи винзавода, които си имат лобита сред депутатите“ - заяви Светослав Йорданов от Димитровград. Той подчерта, че хората знаят какво е качествена ракия и няма да се увеличи потреблението на продукцията на винзаводите, тъй като там има спирт. Йорданов уточни, че тъй като държавата не може да се справи със сивия сектор, който е близо 2/3 от бранша, посяга на лицензираните собственици на казани, но така бюджетът се лишава и от техните такси и налози. Хазната губи, но със сигурност ще се увеличат работещите в сивия сектор, категоричен е казанджията от Димитровград.
Колегата му от Монтана Евгени Стоянов обясни, че преди три месеца по всички правила е изградил дестилерия с четири казана и обем 1000 литра, а направената инвестиция е 170 000 лева, от които 40 000 са кредит. Само утайниците, които са направени по изискване на РИОСВ, струват близо 30 хиляди лева. Стоянов задочно попита депутатите как да си погасява задълженията по кредита и с какво да се издържа, след като в момента е принуден да не работи.
Атанас Рашев от варненското село Страшимирово каза, че от 13 години е казанджия, но не помни подобни законови рестрикции. „Ако има някой технолог, нека ми обясни как в 300-литров казан да се сложи продукцията от едно дърво в градината и след това да се получи ракия!“ – призова Рашев. Той предупреди, че са засегнати интересите на обикновените хора по селата, но според него, те ще започнат да си правят самоделни казани.
Един флакон с ботокс е открит в студио за красота в Пловдив, съобщи д-р Аргир Аргиров, директор на РЗИ Пловдив. От днес по нареждане на Здравното министерство екипи на РЗИ в града започнаха масирани проверки за извършване на нерегламентирани медицински дейности и услуги в сферата на естетичната медицина и за наличието на ботокс в козметичните..
Пловдивските пожарникари „спасиха“ работници, ангажирани с демонтажа на коледната украса в града под тепетата днес. Куриозната случка се разиграва в Цар-Симеоновата градина в идеалния център на Пловдив. Двама работници останаха във въздуха, докато се опитват да свалят коледните топки от едно от дърветата на входа на градината. Вишката им блокирала..
Пловдивската община избра изпълнител на проекта за разширението и ремонта на Голямоконарско шосе до границата с община Марица. С максималните 100 точки на първо място е класирана фирмата Драгиев и ко. Фирмата Иса – 2000, която извърши първия етап от ремонта на Голямоконарско шосе е класирана на 4-то място, а Европейски пътища е отстранена от..
Няма да се удължава действието на мерките за грипната епидемия в Пловдив. Последната заповед е до 4 февруари включително, потвърди д-р Аргир Аргиров, директор на Регионалния център по здравеопазване. Той поясни, че след като учениците преминаха на онлайн обучение от 29 януари до днес - случаите на грип и остри респираторни заболявания са намалели...
Жена на около 70 години загина при пожар в жилищен блок на улица "Белица" в Пловдив, а друга между 60 и 70 години е откарана в болница с обгазяване. Починалата жена е била изведена от пожарникарите от блока силно обгазена. Медицинският екип се е опитал да й помогне, но жената починала в линейката. Пожарът е тръгнал от апартамент на третия етаж, в който..