Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

2,5% ръст на икономиката през 2016-та би бил добър резултат

Заявените намерения от управляващите не се отличават съществено от тези през предишните години. Затова не мога да кажа, че съм чул нови, дори провокативни идеи. Малко по-трезво обаче се очертаха външнополитическите рискове, които могат да окажат влияние върху икономическото ни развитие. Това заяви пред Радио Пловдив Румен Радев, заместник-председател на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал, коментирайки Десетата годишна среща на бизнеса с правителството.

Снимка

По повод казаното от финансовия министър Владислав Горанов, че има потенциал за по-голям растеж от този, който сметките в момента показват, Радев посочи, че от бизнеса са по-умерени оптимисти от правителствотоСчитаме, че дори постигането на 2,5 % ръст би било добър резултат, подчерта Радев.

Снимка

Той припомни, че 2015-та е започнала много обещаващо, с надеждата, че в глобален план ще се преодолее натрупваната през годините рецесия. В бизнес средата у нас преобръщането е дошло с повишаването на цената на електроенергията за бизнеса, затова са последвали и протестите. 

Годината приключи с по - скромен ръст, отколкото се очакваше, подчерта зам. -председателят на УС на Асоциацията на индустриалния капитал.

Румен Радев коментира още, че отчитаните близо 2 милиарда приходи в хазната се дължат на повишената събираемост и това е безспорна заслуга на управляващите. По думите му, усвояването на евросредствата е превишавало привлечените чуждестранни инвестиции.

Ние работим в реален сектор, занимаваме де с производство. Виждаме, че външната среда не е подходяща за бизнес, обяви Радев. Той призна, че работодателите са под сериозен натиск за цените на крайните изделия. Това не подобрява, а нарушава конкурентноспособността, обяви предприемачът.

Много са рисковете през 2016-та година, заяви още Радев и открои външните - сериозният спад на финансовите пазари и новините от Китай, които не са обнадеждаващи. Рискът в мощната миграционна вълна, неединните политически сигнали, които излъчва Европейската комисия, предстоящият референдум във Великобритания за потенциално излизане от Европейския съюз - това са все съществени външни рискове, обясни работодателят. 

Като сериозен вътрешен риск у нас той посочи демографията. Имаме 2 милиона работещи, 2,5 пенсионери, 200 000 студенти, учащи се. Такава система не е устойчива. На този фон бизнесът се опитва да намери квалифицирана работна ръка или да обучи такава.

Румен Радев коментира и т. нар. модел"Синя карта". Той обясни, че при него трябва да проучи в детайли човекът, на когото се издава. Но, ако искаме да го назначим на работа, ние трябва да докажем, че няма в България човек, който е достатъчно подготвен и готов да заеме мястото му. Отделно тази процедура трае от седем до девет месеца. Докато в Полша това отнема между три и пет дни. Тези усложнени процедури не работят в полза на бизнеса.

В Десетата годишна среща на бизнеса с правителството се включиха президентът Росен Плевнелиев, министър-председателят Бойко Борисов, еврокомисар Йоханес Хан, министри и заместник-министри, представители на европейските институции, банковия сектор и водещи компании в България. Събра ги дискусията „България в глобалната несигурност. Рисковете и възможностите за икономиката“.

Цялото интервю с Румен Радев можете да чуете в прикрепения звуков файл.

Снимка






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Даниел Спасов

В Прослав недоволни от ремонт, общината: "Всичко е оправено"

Жители на пловдивския квартал „Прослав“ са недоволни от извършените строително-ремонтни дейности на пет улици, продължили повече от половин година. Според тях на места инфраструктурата не е напълно възстановена, а там, където ремонтите са приключили, са извършени некачествено. Хората искат районната администрация да им обърне внимание, в..

публикувано на 14.01.25 в 16:10

По места има честни социалисти, ръководство не остана

БСП ликвидира възможността за собствената си алтернативност за управление на България. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Петър Мутафчиев, член на НС на БСП и бивш лидер на Областен съвет на БСП в Пловдив, който коментира решението на БСП да влезе в кабинета „Желязков“. „Едно такова решение е противоуставно, защото НС е длъжен да..

публикувано на 14.01.25 в 15:47

"Порциите" в новото правителство са вече разпределени

По всичко изглежда, че договорките за съставяне на правителство вече са направени. Разпределението на „порциите“ удовлетворява участниците. Този кабинет ще бъде правителство на малцинството, защото всички партии – участници в него са много слаби като електорална подкрепа, а мнозинството е на избиратели, които не гласуват и не подкрепят..

публикувано на 14.01.25 в 15:20

Без бюджет следващия месец няма да можем да платим заплати

За първа година от 1990 г. насам се започва година без приет удължителен закон за бюджета, каза за Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е и заместник-председател на Националното сдружение на общините.  По думите му, притесненията, които тази ситуация създава у общинските ръководства, са в няколко посоки. Не сме наясно каква..

публикувано на 14.01.25 в 11:21

Изборният процес и сега е сложен, а политиците ще го затруднят още

Председателят на  Районната избирателна комисия за Пловдив - град Калоян Сухоруков коментира приетите на първо четене пет законопроекта за промени в Изборния кодекс. В тях се предлага създаването на около 300 преброителни комисии на територията на страната, които да се образуват по реда за образуване на Общинските избирателни комисии, но без ясно..

публикувано на 14.01.25 в 10:49