Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Национален протест на учителите по география

Учители по география от цялата страна се събират на национален протест пред сградата на Министерството на образованието и науката. 

Педагозите недоволстват срещу предложения от ведомството учебен план, в който географията е отстранена като предмет в 11 и 12 клас в непрофилираните училища, както и срещу изискванията за новите учебници за 5 клас, които трябва да включват по-тежък материал от досега. 

"Новият Закон за предуичилищното и училищното образование "не е лошо направен", но част от подзаконовите актове, които са дело на министерството, "абсолютно противоречат" на принципите му" - коментира пред БНР председателят на Асоциацията на професионалните географи и регионалисти доц. Марин Русев.

Снимка

Русев изброи, че в пети клас с новите изисквания на министерството се очаква от едно дете на 11 години да познава способите за картографиране, какво е количествен и качествен фон, да описва формирането на континентите, да обяснява факторите на климата, да чете климатограма. Парадоксът е, че по математика едва в шести клас се учи за първи път фигурата кръг, т.е. не може година по-рано да се очаква от учениците да четат кръгова диаграма, убеден е географът.

Друго, което той изтъква е, че "географията се учи с два пъти по-малко часове от историята, до седми клас е с почти три пъти по-малко часове отколкото музика и рисуване".

В становище на министерството преди няколко дни се посочва, че като общ брой часове уроците по география не се намалявали. 

"Общият брой на часовете по география от 5-и до 10-и клас всъщност е увеличен в сравнение със сега действащия план" - заяви пред БНР Александър Трингов, началник отдел "Общо образование" в МОН.
"Некоректно е да се твърди, че предметът география е изместен на заден план. Няма такова противопоставяне на предмети и подреждане на първостепенни и второстепенни учебни предмети", заяви той. По отношение на тежестта на материала в следствие на концентрирането на часовете, Трингов коментира, че "тук вече е и ролята на учителя – да не изисква от учениците да възпроизвеждат само знания, а да ги учи и на умения".
Снимка
"Няма механично и самоцелно прехвърляне на учебно съдържание", обясни от своя страна експертът по география в МОН Христина Маркова. "По отношение на учебната програма отпаднаха много понятия, бяха прецизирани очакваните резултати. Осигурихме възможност да се изучават голяма част от темите през континентите, отпаднаха понятия като "природни условия и ресурси", които ще се изучават на много по-късен етап на средното образование", каза тя.
Според Маркова учениците в 5-и клас ще са облекчени откъм сложна терминология, но ще учат по-сложен материал, адаптиран за тяхната възраст.


Според педагозите обаче порочното е, че в последните класове предметът остава само избираем. Силно обществено недоволство има и от премахването на задължителните часове по история в 11 и 12 клас.

Снимка







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Искат до 20% увеличение на бюджета за музеите

39 милиона 850 хиляди лева да бъдат заложени в бюджет 2025 за музеите и галериите искат от Сдружение „Български музеи“. Така увеличението при финансирането на регионалните и общински музеи ще бъде 20%, а при националните – 15%, обясни Огнян Тодоров, председател на Сдружение „Български музеи“ и директор на Природонаучня музей в Пловдив...

публикувано на 27.01.25 в 12:18

Разкриха модерна оранжерия за марихуана, двама в ареста

Полицаи разкриха оранжерия за марихуана, разположена между Пазарджик и село Ивайло. Открити са 362 растения от рода на конопа с височина между 45 и 100 сантиметра.  Оранжерията е била оборудвана с модерни системи за пречистване на въздуха, контрол на влажността и осветлението и вентилация. При акцията са арестувани са 30-годишен мъж от Пазарджик..

публикувано на 27.01.25 в 12:17

Грипна ваканция за учениците от Пловдив на 6 и 7 февруари със заповед на кмета

6 и 7 февруари ще са неучебни дни за пловдивските ученици, обяви кметът Костадин Димитров. Решението е взето след като са обсъдени данните за заболеваемостта в град Пловдив.  Това е най-добре за здравето на децата, обоснова се кметът. Припомням, че с разпореждане на Областния щаб от сряда учениците от областта минават на онлайн..

обновено на 27.01.25 в 12:06

Кюмбетата са най-големият замърсител на въздуха в Пловдив

14 са дните с превишение на нормата за финни прахови частици от началото на годината до този момент в станция „Каменица“ в Пловдив, а на тази в „Тракия“ са 15. Това обяви заместник-кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. Европейската норма е под 35 дни годишно с превишение на нормите. „Това е нормата, която трябва да гоним. Миналата..

публикувано на 27.01.25 в 12:06

Пожарникарите призовават за внимание с отоплителните уреди

Двама души са загинали, а петима са пострадали при 15 пожара, възникнали на територията на Пловдивска област от началото на годината досега. Ранените при огнените инциденти са на възраст между 55 и 72 години, а жертвите са двама самотноживеещи мъже – единият в село Кадиево, другия – в къщата на Кудоглу в центъра на Пловдив. Основната причина..

публикувано на 27.01.25 в 11:46