Разговорът за османското робство и владичество отдавна сме го приключили. Но има хора, които или не чуват, или не виждат, или са заинтересовани да се говори по темата.
Това заяви в интервю за Радио Пловдив професор Христо Матанов, преподавател в СУ „Свети Климент Охридски“ и специалист по балканска история по повод скандалите с новите учебни програми и учебници. Той подчерта, че историческата терминология е абсолютно ясна.
"Ние трябва да се стремим да възпитаваме у българските деца не чувство на малоценност. А да ги превърнем в едни европейци, които гледат бодро в бъдещето", подчерта професор Матанов и допълни, че разговорите по тази тема са неуместни.
Но явно те дават резултат. След като министър Тодор Танев оповести, че ще има промени в екипа на Министерството на образованието. "Това показва, че всеки, който повдигне един въпрос, може да постигне целите си“, коментира още професор Матанов.
Официалният термин, който се използва е османско владичество. „Робство се използва в литературата, но това не исторически термин“, допълни още професор Матанов.
Според него не се учим от историята си. „Българинът иска да му напишем кървави учебници. Те не искат да предаваме на децата спецификата на историческия процес. Те искат да бликат противоположни полюсни емоции, които да отговарят на техните представи за миналото като непременно трагично робство“, коментира професор Матанов и препоръча на емоционалните българи да прочетат внимателно „Под игото“ и „Чичовци“.
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..