Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Болнични директори поискаха равнопоставеност между лечебните заведения

| обновено на 02.02.16 в 17:02

Общинските болници в Пловдивска област настояват за равнопоставеност между лечебните заведения. Това заяви доцент Петко Недев, директор на МБАЛ „Свети Пантелеймон“ в Пловдив, който беше домакин на неформална среща на болничните управители.

На нея беше обсъдена проекто-наредбата с критериите, по които НЗОК ще остява с кои болници да работи на местата с излишни структури. Болничните директори са категорични, че услугите, които се предлагат в общинските лечебни заведения не отстъпват по нищо на останалите. 

Доцент Недев допълни, че принципа на равнопоставеност между болниците от първо, второ и трето ниво трябва да бъде спазен.

Директорът на болницата в Асеновград доктор Иван Червенков обясни, че ако се стигне до намаляване на броя на леглата в по-малките населени места това ще рефлектира и върху пациентите.

Предложението за равнопоставеност на общинските болници в Пловдив и областта ще бъде изпратено до Министерството на здравеопазването.

Междувременно министърът на здравеопазването Петър Москов представи документа. Според него Националната здравна карта няма да съкращава съществуващи здравни структури, а ще се опита да ги приведе към нуждите на пациента.  

По думите му, възраженията се дължат по-скоро на неразбиране, отколкото на реални пропуски. 

Утре Здравната карта ще бъде публикувана на сайта на министерството за едномесечно обществено обсъждане и всеки ще може да изкаже мнението си по нея. 

400 общопрактикуващи лекари и над 400 педиатри по-малко от необходимото, пресищане с ортопедии и очни клиники, отчита анализът на здравната система към момента. Според Петър Москов, когато е било определяно какво значи "достатъчно" от определени специалисти или дейности, са се взимали предвид както средноевропейските критерии, така и реалното им ползване от български пациенти през 2013, 2014 и първата половина на 2015 година. 

При болниците най-силен е недостигът на легла за продължително лечение - в момента това са 1,8 на сто от всичките 38 000 болнични легла. А според Здравната карта трябва да станат 13 процента. За да се стимулира тази дейност още от април, в сила влизат три нови клинични пътеки за хора след тежки хирургични, ортопедични операции, както и инсулти и инфаркти, обясни здравният министър: 

Това са нови клинични пътеки след острото излекуване на състоянието. Вижте, единственият начин да започнем като гарантиране на определен обем е да видим на исторически принцип колко хора са претърпели такива инциденти в рамките на миналата година или такива състояния и имат нужда от това. 

Още през тази година ще започне и промяната във финансирането на доболничната помощ. Министерството ще предложи около 40 милиона лева от резерва на Касата да се дадат за нея, а още 20 милиона лева - за високоспециализирани изследвания. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Кметът съобщи за паднали клони след кратка буря в Пловдив

Преди малко повече от час кметът на Пловдив Костадин Димитров написа на страницата си във Фейсбук:  „След кратката буря вчера вечерта в Пловдив има паднали клони. При оглед на терен снощи и след синхронизиране работата на “Градини и паркове” и служителите на Пожарна безопасност установих, че тази сутрин са обработени всички над 20 сигнала. Днес..

публикувано на 04.08.24 в 09:36

Детето от Пловдив, пострадало на плажа в Созопол, вече е контактно

Със стабилни жизнени показатели е детето, пострадало при инцидент с машина за почистване на пясък на плажа в Созопол.  Тази сутрин с 9-годишното момче се влиза в контакт, информират от „Пирогов“.  Нощта е преминала спокойно за детето, което беше доведено по въздух от Бургас до София със самолет „Спартан“. В полета участва медицински екип на..

обновено на 04.08.24 в 09:01

"Кралски пъпеш" от градината на пловдивски фермер се разиграва на търг

За първи път у нас се разиграва търг на „крълски пъпеш“. Инициативата е на един от най-големите фермери у нас - Красимир Кумчев от Пловдив. Пъпешът е отгледан в собствената му градина и е от японския сорт "Юбари", който е най-скъпият в света. Абсолютният рекорд е регистриран в Япония, където пъпеш „Юбари“ е продаден за 46 000 щатски долара...

обновено на 04.08.24 в 09:01

Балканска мотообиколка преминава през страната ни

Сръбски мотоклуб отбелязва своята 20-годишнина с балканска обиколка, която ще премине през страната ни от днес до 9 август. Очаква се групата да е от около 150 мотоциклета.  По програма те ще влязат у нас през ГКПП-Калотина към 17-18 часа днес и ще се насочат към Панчарево.  Утре към 8 часа те ще поемат от столицата и ще се отправят по..

обновено на 04.08.24 в 09:00

Напълно потушен е пожарът на депото в Цалапица

Напълно потушен е пожарът на депото за отпадъци в Цалапица. На място остава дежурен екип огнеборци, водоразпръсквачи  и друга техника на Общинското предприятие “Чистота” – съобщи кметът на Пловдив  Костадин Димитров. Както бе съобщено, РЗИ отмени мерките с препоръки за носене на маски и ограничаване дейностите на открито.   Кметът подчерта..

обновено на 04.08.24 в 09:00