С въвеждането на така наречения данък "уикенд" всъщност нищо съществено не се е променило. Този дънък съществува от преди, той е дължим и всъщност никой не възразява да се плаща ДДС, когато един актив се ползва извън предназначената му стойност, заяви в интервю за Радио Пловдив говорителят на НАП Росен Бъчваров.
Той съобщи, че днес на среща в Министерството на финансите във формат КРИБ и представители на държавата е било решено България да поиска от Брюксел изключение от правилата за облагане с ДДС по отношение на автомобилите, а указанието на НАП за прилагането на т.нар. данък "уикенд“ да бъде допълнено с нови пояснения.
В искането за дерогация до Европейската комисия ще се предложи да се ограничи правото за приспадане на данъчен кредит до 50 % за пътни превозни средства, по аналог на договорените изключения от Великобритания, Естония, Латвия, Полша и Румъния. Това ще облекчи счетоводното отчитане и данъчното планиране при ползването им за лична употреба, посочи още Росен Бъчваров.
Предвижда се промяна на данъчното законодателство, според която при покупка на фирмен автомобил ще се ползва само половината от данъчния кредит. Така дружествата ще си възстановяват 10 процента от данъка върху добавената стойност, а не както сега – 20 на сто.
Това се предвижда във връзка с въвеждането на т.нар. данък "уикенд", според който при ползване на фирмени активи за лични нужди трябва да се връща част от взетия данъчен кредит.
Всъщност спазването на Закона ще стане значително по-лесно за тези, които искат да го направят, коментира още Росен Бъчваров
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..