Ще научим ли истината за КТБ? Или отново се прави пореден опит за нейното отлагане?
В същото време бизнесът обяви, че се нуждае от реформи в енергетиката, правосъдието, образованието, здравеопазването, по-голяма активност и в борбата със сивия сектор. По тези теми разговаряме със Светозар Гледачев, финансов анализатор.
Р.П. Краят на дългогодишните теми вижда ли се?
Понеже в България всичко се знае, аз очаквам отнякъде да започнат да изтичат част от данните от този доклад. Но по-важното е друго за КТБ – кой е теглил кредитите?
Р. П.: Вие вярвате ли, че за необезпечените кредити ние ще научим пълната информация при условие, че вече знаем, че там има реализирана доста успешна схема, в която са навързани отделни лица, а също и офшорни компании?
Светозар Гледачев: Естествено, че няма да научим и там е заровено кучето, както се казва.
Р. П.: Включително и неточни данни.
Светозар Гледачев: Да, неточни данни. Те се използват точно като медийни бухалки.
Светозар Гледачев: Представете си, че ако вие сте едни бизнесмени и членувате в такава организация...колко лошо ще се държите с правителството и колко не? Значи не може да се държите много лошо, защото веднага ще бъдете атакувани по неформални начини – данъчни, условия на труд и много други начини, които могат да ви разбият бизнеса. Така че трябва в динамично равновесие да се развива бизнес средата и държавното управление. Така че те нещо са се разбрали, защото поне на външен вид, така изглеждат нещата, да подкрепят правителството. Което за определения момент има резон и е правилно, в смисъл такъв, че на Балканите става страшно, в Гърция става страшно и ще става още по-страшно, в Турция също.
Р. П.: Бизнесът обаче иска реформи, ясно беше казано и на вчерашната среща. Лично вие смятате ли, че реформите в най-важните сектори като здравеопазване, образование, съответно сигурност, правосъдие ще бъдат направени от това правителство?Светозар Гледачев: Не се знае колко е животът на това правителство. Засега изглежда достатъчно стабилно, но виждате, че под повърхността на общствения живот кипят много страсти и играят много милиарди. И правителството фактически не се знае колко ще се задържи. Реформите трябва да станат, но в тази ситуация ще станат много бавно, много трудно, много частични, орязани, което не е хубаво за България. Реформите трябваше да станат още в началото, може би още в първия мандат, защото всяка промяна е трудна и трудно се възприема от населението, но в следващите периоди ще се берат плодовете, така както направи Румъния. Румъния беше много назад във всяко едно отношение. Дори по минимална и средна работна заплата. Преди три години я бяхме изпреварили, във всякакви други правни отношения те бяха много назад. В момента те са много напред и искат да ни разделят - ние да останем оставач в класа, значи най-прости от простите в цял ЕС, което е недопустимо. Но ще видите, че така ще стане, въпреки че не могат на момента да ни разделят от Румъния. Защото, за да съществува тази олигархична структура - правосъдието трябва да е под нейно влияние. Така че Румъния ще върви много напред, а ние ще изоставаме, защото не се правят нужните и необходимите реформи.
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..
"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..
Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..