Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Целта на правителството е да се ограничи корупцията

Кой пита кой? Между метлите и спрените обществени поръчки – отзвук за случващото се у нас в Европейския съюз.

Проследяваме го с българският евродепут Андрей Ковачев, а също говорим и по темата за компромисните решения на европейските лидери за Великобритания.

Р.П.: Господин Ковачев, как гледате на компромисите, които бяха допуснати на срещата на лидерите в ЕС по отношение на Великобритания? И какво означават за българите, които работят на Острова?

Андрей Ковачев: Всички наблюдатели казват, че то не е идеално споразумение, но е справедливо и цели да помогне на Великобритания, на гласоподавателите там да кажат „да” на референдума. Ситуацията е такава в момента – една трета са за  твърдо „не” да остане Великобритания в Европейския съюз, една трета са „да” и една трета не са се решили. Тази една трета от гласоподавателите, които не са решили още, ще решат и изхода от референдума. Затова и тази сделка беше толкова важна за г-н Камерън. Що се отнася до възможностите Великобритания сега временно до 7 г. да третира по различен начин и да се отнася по различен начин към мигрантите от други страни-членки на ЕС – България, Португалия, Испания и която и да е друга страна-членка...

Р. П.: Този специален статут, който си извоюва Великобритания, не противоречи ли на основните принципи на ЕС?

Андрей Ковачев: То е временен статут и това е британското законодателство. Всяка страна-членка има собствена политика по социално законодателство – няма обща политика по социалното законодателство и това на какво ниво са както детските надбавки, така и социалните придобивки, се решава в самата Великобритания. Тук няма обща политика. Това, че временно е разрешено, да използвам тази дума, на Великобритания да не се отнася по един и същи начин по отношение на социалното законодателство към мигранти от ЕС и собствени граждани на Великобритания е жалко, но това са реалностите, за да можем да помогнем да остане Великобритания в ЕС. Тук става въпрос дали Великобритания въобще ще остане в ЕС или ще излезе и тогава на 100 % няма да важат нито една от общите политики на ЕС. За нас е важна политиката за свободното придвижване на хората и възможността български и други граждани да работят свободно в обединеното кралство.

Р. П.:  Знаете за твърдото намерение на Бойко Борисов „да измете” корупцията в България – защо обаче тези думи ги чуваме едва сега, според вас, когато Европейската комисия изрази намерение да прекрати мониторинга за Румъния, а за България той да остане?

Андрей Ковачев: Нека да уточним – няма такова решение за прекратяване на мониторинга за Румъния. Има единствено изявление на президента Юнкер, че двете страни поотделно ще бъдат и няма автоматично пакетиране на България и Румъния, че по едно и също време за тях ще отпадне механизма. Същото намерение има и за България – до края на мандата на тази комисия за България също да отпадне, абсолютно еднакво е и за Румъния – няма дата за отпадане на механизма и зависи и от Румъния, и от България колко по-бързо преди края на мандата на тази комисия ще отпадне този механизъм.

Що се отнася до другото, което попитахте, аз смятам, че хората наблюдават внимателно това, което се случва в последните три мандата – първото правителство на г-н Борисов, след това на Орешарски, сега отново второто правителство на г-н Борисов, че основна цел, разбира се, е да се ограничи корупцията до минимално ниво. Такова каквото е възможно, защото в идеалния вариант би трябвало да няма никаква корупция, но това никъде – нито в ЕС, нито където и да било е възможно сигурно. Както и с криминалните престъпления, така и с корупцията – нетърпимост към нея, но това е свързано с реформата в съдебната система, с доверието, което ние като граждани имаме към властите – изпълнителна, законодателна и съдебна власт – много важна е ролята на съдебната власт при борбата с корупцията. Особено тази, свързана с икономическо-политическа корупция. И аз смятам, че това, което показва правителството е воля и смелост да прекрати всякакви съмнения за такава обвързаност.

Р. П.: И накрая искам да ви попитам защо европейските институции се оказаха напълно безсилни в конфликта на българо-гръцката граница. Вчера беше вдигната блокадата и съответно контра блокадата, но днес не се знае как ще се развият събитията на границата? Всъщност имаше ли някаква опция от страна на европейските институции в решаването на този конфликт?

Андрей Ковачев: Много ясен е отговорът – защото това е в отговорността на изпълнителната власт на Гърция. Много се чуват гласове в ЕС, че не трябва да даваме част от суверенитета си на Брюксел, че Брюксел не трябва да бъде някаква супер държава и ние няма да се поддаваме на диктата на Брюксел. От друга страна, когато има конфликт или някаква друга ситуация същите хора показват с пръст Брюксел и казват – „Ама Брюксел нищо не направи на границата сега“. Ама Брюксел няма такива правомощия, защото не искаме много от политиците в Европа да отдадат тези правомощия на Брюксел. Какво да направи ЕК като няма право? Нито има полиция на ЕС, нито има възможност да отиде и да разкара тези фермери от страна на гръцката граница. Това е в компетенциите на гръцката държава, на изпълнителната власт на Гърция. И сега се надяваме на прокуратурата на Гърция да разследва защо тези фермери са блокирали международен път. Но аз съм категорично срещу това да се казва – „ЕК не направи нищо“. Тя няма такива правомощия. Аз бих искал като европейски федералист да имаме много по-силни европейски институции, които наистина да могат да налагат европейското законодателство, но такова засега няма, защото цари популизъм и национализъм в много части на Европа и не желаем да отдадем нашия суверенитет. Но когато имаме проблем, както е с миграцията и опазването на външните граници всички гледат към Брюксел и казват – Брюксел защо не направи нещо?. Еми, дайте възможност на Брюксел да направи нещо, за да може това да се случи. Това е моят отговор.

Р. П.: Благодаря ви за това участие.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Има идея за максимална скорост до 30 км/ч. в градовете

Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се  в следващите три месеца парламентарните групи  да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя.  Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..

публикувано на 21.02.25 в 16:14

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18