Никола Белишки - кмет на Панагюрище по повод отвореното писмо на пловдивския митрополит Николай, в което призовава Великден и Априлското въстание да не бъдат отбелязвани на една дата.
Конфликт и неудобство писмото не може да се каже, че създава, но то не е официално входирано в нашата администрация. Там обаче се казва, че празникът се измества. Ние не изместваме празника. Това, което трябва да е ясно на всички, е че празникът винаги е бил празнуван, поне в близките 40 години назад, винаги на 1 май вечерта.Това заяви кметът на Панагюрище Никола Белишки.
В писмото си дядо Николай казва, че денят, в който се отбелязва годишнината, е традиционно на 2 май. И дава пример - 20 април плюс 13 дни по новия календар. Наскоро обаче течеше дебат в общественото пространство, че събитията, които са се случвали през 19 в. към тях не се прибавят 13 дни, а 12. А това вече е друг разговор – денят е този - 1 май и ние не го местим. Той е заложен в Наредбата на Общински съвет Панагюрище за почетните звания и там е казано: 1 май - тържествена заря – проверка, 2 май – празненства на местността Оборище. Явно хората, които са информирали дядо Николай, не са се поинтересували как вървят нещата, защото тази възстановка, която се прави, протича в рамките на 40 до 50 минути и винаги времето и часовете на провеждане са били съгласувани с Църквата.
Такова нещо като затваряне на църквата няма, никога не се е случвало, прави се в следобедните часове – след 16 ч. И няма никакъв конфликт. Белишки припомни, че през 2005 г. е имало същото съвпадение – Великден е съвпаднал с 1 май и тогава Църквата не е реагирала. Въпросът е на диалог, който предстои и кметът не може да промени еднолично датата. Ако се стигне до преместване на датата обаче,тряба ва се има предвид, че подготовката е започната още през 2015 г., има създаден Национален инициативен комитет и Белишки, като председател на Сдружението на възрожденските градове в България подчерта, че желанието на всички е било всеки един от градовете, които ще отбележат 140-годишнина от Априлското въстание да представят програмата си, за да се види, че няма застъпване на мероприятията няма.
Той уточни, че и протоколът изисква изисква поканите към висшите държавни институции да бъдат отправени 45 дни предварително. Въпросът е на диалог и решение от колективния орган, с който ще се съобразя като управленец, заяви Никола Белишки. Той подчерта, че има и друг съществен момент в писмото, с който той не е съгласен. Негово Високо Преосвещенство заявява в писмото, че разликата между двата празника е в мотивите. Предците ни - участници в Априлското въстание са действали по политически подбуди. Дори по информация на сайта „Двери на православието“,който е под благословията на Светия Синод и там се изказват историци, богослови, се казва, че над 200 свещеника са участвали и то пряко пряко в Априлското въстание и някои от тях са дали живота си за това.
Двата празника е възможно да се съвместят, заяви Белишки. Когато взимаме решение, трябва да предвидим максимално обществените нагласи и да имаме предвид, че когато човек празнува, той се сеща и за тези, които са му най-близките и с начина, по който са изживели живота си, са допринесли днес да имаме това бъдеще. Това, което е станало през 1876 г. по никакъв начин не е работило против вярата и не е засенчва значението и на Възкресение Христово, и на светата Църква. Противоречия няма и излишно се заражда напрежение в медиите. Не искам да влизам в задочен диалог с Негово Високо Преосвещенство и съм уверен, че ще намерим начин да решим този конфликт, който е въпрос на разговори, а не конфликт. Ще намерим начин да отбележим и празника и почитта към предците ни подобаващо, без да си пречат един на друг.
Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се в следващите три месеца парламентарните групи да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя. Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..
Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари. Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..
Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...
В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година - кое е новото и къде са заложени..
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..