Няма да се отлага повече новият Закон за предучилищното и училищното образование. Достатъчно бяха 15 години, в които само се говореше за нови учебни програми. Това заяви в Пловдив заместник-министърът на образованието и науката Диян Стаматов.
Той посочи, че има идея да предложи на министъра на образованието отсъстващите ученици да бъдат санкционирани финансово. Стаматов аргументира това с факта, че нашето образование е безплатно и се ползва от всички, а отговорността не е споделена.
За история в училище ще се отделя 56,28 % като обем по новата учебна програма, а за световната над 43%. До сега децата учеха 47 % българска история и останалото съдържание бе само световна, коментираха експертите, които са натоварени с промяна на учебното съдържание.
До момента в МОН са постъпили над 100 писмени становища за промяна на програмите от учители от цялата страна. Една част от тях, както и тези от Пловдив, настояват да се отложи написването на нови учебници. Идеята е те да се изготвят само от учители, а не приоритетно от университетски преподаватели, които не ползват езика на учениците.
Историците искаха да има възможност да се учи история в 11 и в 12 клас, и в професионалните гимназии. Учителка от Дупница, заяви че е важно „История славянобългарска“ да остане в VI клас, а да не минава в гимназиален етап. Заместник-министърът и експерти от МОН участват в Пловдив в петата за страната дискусия с учители за учебните програми в VI и VIII клас. Тези срещи ще продължат до 7 март, след което следва обобщение на идеите до 10 март от екипа експерти.
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..
Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..
Димитър Бришимов е главен инспектор в пловдивската пожарна и началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност". Професионалист, който вече 30 години е в професията, която го среща с бедстивята и с човешката трагедия, но и благодарност. В петте части на разговора ще чуем истории за огън и вода, за бедствия у нас и за мисиите на..
Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет? Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..