Всяка четвърта българка или един милион жени у нас са преживели насилие в дома или извън него, като в голяма част от случаите домашното насилие рефлектира и върху децата в семейството. Данните бяха съобщени по време на проведената конференция в Пловдив по програмата на Норвежкия финансов механизъм за домашното насилие и насилието основано на полов признак със специален фокус върху ромите и други уязвими групи.
Участниците във форума - представители на социална фондация „Инди Рома“, юристи и инспектори от ОД на МВР- Пловдив, се обединиха около мнението, че за проблема се говори все още трудно, а сред ромската общност често и въобще не се коментира.
Много от пострадалите се страхуват да сезират органите, да подадат жалба и да потърсят закрила. По думите на инспектор Матей Матов през последните години се увеличават сигналите за домашно насилие като за миналата година са били 336, а само за януари тази година вече са 28.
Заведените дела в Районния съд са 240, като в над 90% от случаите жертвите на домашно насилие са жени, съобщи съдя Татяна Маслинкова. Тя обясни, че всеки един, който смята, че е жертва на домашно насилие трябва да подаде в едномесечен срок молба до Районния съд за да получи според закона заповед за защита. Според нея съда се произнася бързо и няма изискване за държавна такса.
Албена Костадинова, председател на фондация”Инди Рома” допълни, че домашното насилие рефлектира и върху децата в семейството, защото не само наранява детската душа и създава психически травми, но и често се възприема като модел на поведение.
Проблемът е много тревожен сред ромските семейства, където ниското образование и ранните бракове създават модел, в който жената много често е подложена на физически и психически тормоз. Тя е категорична, че ранните бракове са форма на насилие над 13-14 годишни ромски момичета, които принудително се женят от своите родители.
„Родителите са тези, които ги женят, за да раждат и да получават социални помощи. Ако това не е насилие на дете, какво е. Трябва да променим начина на мислене на подрастващите, за да се противопоставят и да знаят, че има изход. Фактите в момента са такива – 99 на сто от момчетата стават насилници, следвайки примера на бащите си“, коментира Албена Костадинова.
Благотворителен коледен концерт в подкрепа на 11-годишната София ще се проведе тази вечер от 18 часа във физкултурния салон на Основно училище „Елин Пелин“ в Пловдив. Паралелно с това учениците набират средства и в коледен базар, който стартира в началото на седмицата . Дарения за лечението могат да бъдат направени и по банков път, както и..
Първата награда в тазгодишното издание на конкурса "Млад предприемач" на Пловдив спечели Любомир Владимиров с авторската си разработка за автомобилен симулатор. "Това е един проект, в който истински коли са трансформирани в много реалистични симулатори. Качвате се в истинска кола и имате възможност да усетите физиките, които бихте усетили на..
В края на месец март разказахме за млад мъж от първомайското село Бяла река, който събира и след това дарява инвалидни колички и столове на хора с увреждания в нужда. 9 месеца по-късно той вече е учредил благотворителна фондация и в началото на следващата година възнамерява да открие склад, в който да се събират помощните средства, които..
В последната ни рубрика за успешните образователни практики ще Ви разкажем за Професионална гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване „Христо Ботев“ в Пловдив. Учебното заведение участва в проект „Модернизиране на професионалното образование и обучение“. Той се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се..
В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..