Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Младият Пловдив чете с малката Рая и Георги Господинов

| обновено на 26.02.16 в 14:42

В рамките на програмата „Младият Пловдив чете“  в Конферентната зала на НБ „Иван Вазов“ ще се състои среща с писателя Георги Господинов и неговата дъщеря Рая Господинова.

Двамата ще представят първа книга на малката Рая "Сватби на животни и неща".

Снимка

Радио Пловдив: Как минават тези четения?

Георги Господинов: Тези четения мен винаги ме зареждат, защото отиваме, без да познаваме децата, без дали са чели книжката и би им харесала и когато отидем там виждаме едни деца, които вече са нарисували свои собствени сватби на животни и неща и са написали свои собствени истории. И става дума за камилочайничета, жирафи, Айфелова кула, които се женят и какво е станало – те си имат свои версии, свои рисунки. И това е най-хубавото, срещите минават с това, че децата искат да прочетат и техните истории, имат много въпроси към Рая, Рая в началото е винаги леко притеснена, и  така – става като между връстници среща.

Р. П.: Да, едно вълнение между малките човеци. Кажете ни Рая какво първо написа.

Г. Г.: Първо беше „Крокодил и диван”. Ние си стояхме една есенна вечер, тя беше на шест години и тя предложи тази игра – какво ще стане ако оженим крокодила и дивана, защото имаме един голям плюшен крокодил и тази вечер мислим да го вземем и този крокодил си стои върху дивана от много време и така се роди първата история – „Крокодилът, който се оженил за дивана” и от там тръгнаха всички следващи истории.

Р. П.: С какво ви изумяват децата, не само Рая?

Г. Г.: Имахме наскоро една среща в едно софийско училище и си казах след това, че какво чудо е, че днес след всичко, което се случва тук и след цялата агресия се раждат такива деца – прекрасни, любопитни, будни, жадни за измисляне. Те просто измислят непрекъснато. На мен ми трябва време и усилия, за да измисля нещо, което те на момента измислят, на момента избухва в тях. Така че си казах – може би това е добро, въпреки нас тези деца имат свой път, свое въображение и това, което минималното се изисква от нас е да не им го отнемем прекалено рано. Това се опитваме с нашата книжка и те да измислят, защото те се палят много лесно и много хубаво.

Р. П.: Вие как бихте се описал – като баща, който помага на Рая да пише?

Г. Г.: Аз само я следвам и общо взето се опитвам да не преча. То е толкова естествено при тях, че ние наистина не трябва да им пречим. Просто те имат нужда да чуят, че сме любопитни към тях. Аз съм само ухото, което е готово да чуе историите, които тя ще си измисля ей така – просто ще хвърля във въздуха. Както и всички деца. Бяха написани прекрасни истории след тази книжка и аз се надявам, че можем да ги съберем тези истории на децата и да направим следваща книжка.

Р. П.: Кой от вашите разкази или кое от вашите произведения ви връща най-много в детството?

Г. Г.: Всъщност се оказва, че във всяка от книгите ми темата за детството е централна. Има един разказ „Обащиняване”...

Р. П.: О, много е хубав този разказ!

Г. Г.: За момченцето, което си търси баща, от един дом за сираци и го намира в дървото, в кучето и във всичко друго, но не и в хората, всичко друго откликва някак си на желанието да бъде баща.

Р. П.: Да минем към прекрасния свят днес и сега – какво пише Георги Господинов, идва ли нещо на дневен ред?

Г. Г.: Ако питате какво предстои да издам – да, веднага ще кажа току що завърших моята стихосбирка и сега тя ще е в ръцете на художника и след това в „Жанет 45” ще излезе вероятно тази пролет.

Р. П.: Как се казва тя?

Г. Г.: Заглавието поне засега е „Там, където не сме”.

Р. П.: А за Рая, какво ви се иска за Рая – разкажете ни върху какво се вълнува тя след сватбите. Може ли да ни издадете?

Г. Г.: Тя се вълнува разбира се най-много от животни. Има си определител на птиците и тук ходи и разпознава птиците в града, много иска да има куче като всяко дете, ако не куче – котка и изобщо всичко, което е свързано с животните, с разни енциклопедии и другото, което обича е да чете. Мисля, че към момента чете малко повече от мене и аз я карам да ми разказва, за да наваксам и аз.

Р. П.: Моята дъщеря чете приказки, а Рая?

Г. Г.: Рая с тъга чете едни преразказани за деца шекспирови пиеси, „Муминтролите” мисля, че дълго време й бяха най-любимите й герои и книга, и разбира се, мина наскоро и  през „Хари Потър”.

Р. П.: И поканата към пловдивчани от Георги Господинов и Рая -как звучи?

Г. Г.: Тази вечер, в 17 ч, деца, майки и бащи каним, защото нашата идея е, че измислянето на приказка е обща работа, че там няма малки и големи и ние ще донесем, ще покажем този крокодил, ще разкажем как се роди книгата и дори ще вземем тези листа втора употреба, на които на шега започнахме да рисуваме, за да ги покажем и ще дам някои малки задачи за измисляне на сватби между животни на децата там.

Р. П.: Рая стана на девет, а книгата е писана, когато е била на колко?

Г. Г.: Когато беше на шест.

Р. П.: Чакаме ви в Пловдив. Писателят Георги Господинов пред Радио Пловдив за срещата с пловдивчани заедно с дъщеря му Рая. За играеща книга, измислена, когато Рая още няма 6, а баща й е на 7 пъти по толкова, че и отгоре. Книга, която ви казва "хайде, сега сте вие".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Преге - предаване за света на книгите, 21 - 27 декември

В предаването за книги на Радио Пловдив на 21. 12. 202г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Джон Милтън. Възвърнатият рай. 130 стр., тв.к. ок.5А, Лист, 2024. Алфред Тенисън. Инок Ардан. 94 стр., тв. к. ок. 5А, Лист, 2024. Луиджи Пирандело. Самотният човек. Новели. 214 стр., 3А, Фама 1, 2024...

публикувано на 23.12.24 в 12:57

В "Срещите" за спорния и безспорен Николай Хайтов

Продължавам да се питам какъв трябва да си, за да се довериш на белия лист и да му споделиш товара на душата си? Отговор ни дават дневниците на спорния и безспорен Николай Хайтов. 105 години от рождението му. С Емилия Каменова, носителка на наградата "Николай Хайтов", надзъртаме в дневниците на писателя, за да прочетем и другата..

обновено на 21.12.24 в 10:08

Анри Кулев и Тонислав Христов със "Златен ритон"

Големите победители на 28-ото издание на Фестивала за българското документално и анимационно кино „Златен ритон“, който се състоя в Пловдив, са анимационният филм "Бяло рамо за черен мъж" на режисьора Анри Кулев и документалният филм "Желанието на Гери" на Тонислав Христов. На церемония в "Лъки Дом на киното" бяха отличени победителите в..

публикувано на 20.12.24 в 07:06

Стрийт-арт завладява Пловдив

Стрийт-арт проект, посветен на 20 години България в НАТО, ще бъде представен в Пловдив.  Събитието се организира Министерството на външните работи и община Пловдив. Автор на стенописа е талантливият артест Иван Янков, който спечели конкурса за улично изкуство „България – по-красива в НАТО“, организиран от външно министрество по повод..

публикувано на 20.12.24 в 06:34

Графа на 55 с обща изложба с приятели

Гроздан Илков-Графа  отбелязва 55-ата си годишнина с обща изложба с приятели Добре познатият на пловдивската публика и арт среди художник, пластик и талантлив автор на творби в стил стийм пънк ще открие в галерия "Мария Луиза" изложба, озаглавена "Гроздан Илков-Графа и приятели". Тя е посветена на двете петици в житейския му..

публикувано на 20.12.24 в 06:29