Лъчезар Богданов: КЗК все още не са се произнесли. Това, което се случва е, че те са приключили техния секторен анализ. Характерното за този орган, в случая Комисията за защита на конкуренцията, е, че той работи в доста сложни процедури. Със сигурност първото нещо, което трябва да се направи и се прави е един много детайлен секторен анализ в съответния бранш, в който евентуално ще има някакви по-нататъшни действия. Този анализ отнема време, той е много подробен и такъв вече е правен в предишни години на пазара на горива. От тук насетне анализът показва какво се е случило и дали това, което се е случило е резултат от практики, както вие ги нарекохте и както и комисията ги нарича в публичните си изявления, и действия, които са в противоречие със закона – на практика, които нарушават добрите правила на конкуренцията. Така че вече това е следващата стъпка.
Това, което виждаме от анализа на КЗК са две неща най-общо – има различни динамики на цените на дребно на горивата в България и в други страни и имаме разлика в динамиката на цените на едро за България и други страни от съответните търговци и производители.
Р. П.: Много сериозни, много сериозни са тези разлики – 28 % за безниза е по-скъпо у нас примерно, сравнено с Европейския съюз като цяло, на дизела до 50.
Л. Б.: Въпросът е точно това – от тук насетне върху комисията пада тежестта да докаже, че тези разлики са резултат от именно такива практики, които са забранени от закона. Не трябва все пак да забравяме, че живеем в пазарна икономика и крайните цени в крайна сметка са избор на тези, които предлагат дадени стоки и услуги и от там разбира се потребителите би следвало да си преценят дали да си купят едно нещо или не. И пак казвам, в случая целта е да се установи дали до тези цени се е стигнало с някакви практики, които можем да ги наречем нарушения на правилата на конкуренцията или злоупотреба с господстващо положение. Това предстои да се докаже, нека нашите слушатели да са наясно – този процес тепърва започва, т. е. ние виждаме в момента фактите, на базата на тези факти КЗК има определени хипотези, тези да ги наречем, тези, които смята да защити и от тук насетне започва един състезателен процес, в който КЗК изтъква аргументи, компаниите могат да изтъкнат аргументи, в крайна сметка ако има глоби те могат да бъдат обжалвани и т. н.
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..
Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..
Димитър Бришимов е главен инспектор в пловдивската пожарна и началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност". Професионалист, който вече 30 години е в професията, която го среща с бедстивята и с човешката трагедия, но и благодарност. В петте части на разговора ще чуем истории за огън и вода, за бедствия у нас и за мисиите на..
Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет? Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..