Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българинът разчита на себе си как да оцелява срещу държавата си

Насилието през последните дни означава, че в годините на преход правителствата и ние като общество не успяхме да изградим държавата си на демократичен принцип, да построим институциите и да формираме активно гражданско общество, коментира пред Радио Пловдив социалният психолог Антоанета Христова. Културата на българина се размина много със задачите, които времето ни постави, добави тя.

След 90-та година беше нормално да се отречем от лошите практики, а новите министерства, парламент се напълниха с хора, които не успяха да  разберат новите си задачи, новата си отговорност, новите ценности и как да постигнат  единство на нацията.  Тези понятия се превърнаха в думи, изпразнени от съдържание, каза Христова.

По думите й, тези „демократични“ институции не знаят и сега накъде да тръгнат и продължават да споделят стари ценности. В крайна сметка с годините новата система започна да боксува, да внушава недоверие, върна  се носталгията по старото време. И в крайна сметка се стигна до усещането за липса на доверие и разпад. Това са мисли на човек, който няма изход и решение на проблемите си през собствената си държава. Той  съществува и разчита на себе си как да оцелява срещу държавата си, обясни психологът.

Според нея, ако се каже, че промяната зависи от нас е популистко, необходимо е силно политическо лидерство, което да обедини хората за в бъдеще. Това,че имаме различна история от Румъния, от други бивши соц. страни в контекста на това, че при нас първите години на прехода минаха „меко“ , нямаше драма, кръв, остави мост за връщане назад. 

В момента премиерът се опитва да покаже категорична позиция в някои направления като корупцията. Така отговаря на очакванията на ЕС и на Румъния. Това е видимо, но въпросът е, че всеки трябва да усеща категорична промяна, а тя не се чувства, добави Христова.

Има агресия, защото има несигурност, защото човек не знае накъде върви, обобщи Христова. Ако продължим да губим младите хора и да не искаме отговори, нищо няма да случи, каза тя.

Може би трябва, чрез някакъв катарзис да изживеем желанието си за промяна, в същото време като хуманист се надявам това да не е тежко и драматично, коментира тя. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Не е вярно, че ще има 30% ръст на туристическите цени за лятото

Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..

публикувано на 06.02.25 в 16:45

Историята се учи с преживяване и като приказка

Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..

публикувано на 06.02.25 в 16:37

Който иска контрол на цените, нищо не разбира или е популист

Опитът да се контролират цените на стоки и услуги е еднозначен и той е, че абсолютно не работи, коментира пред Радио Пловдив финансовият експерт Любомир Дацов. Подобни практики, смята той, обслужван целите на силните правителства или някакви популистки интереси.  "Няма как да се решат структурни проблеми с мерки за контрол върху цените. Това..

публикувано на 06.02.25 в 15:59

Заради улица без достъп мъж от село Брезе почина

64-годишен жител на девинското село Брезе почина вчера, защото линейката не могла да стигне до дома му, който е на черен път без асфалт.  Мъж от Брезе почина, линейка не могла да стигне до дома му Наложило се кметицата на селото Ирина Кочовска да организира няколко мъже, които да свалят човека на носилка до линейката, където да му подадат..

публикувано на 06.02.25 в 14:57

Парламентът е място за смислено говорене, а не за бой

Агресията в НС не е нещо ново, но същевременно едва ли предизвиква кой знае какъв интерес. В крайна сметка парламентът е място за говорене, а не за бой, заяви в предаването "Точно днес" политологът Страхил Делийски. "Трудно ми е да си представя, че може да има друг прочит освен прочита на деформираната представа за НС и политическата култура. Тя е..

публикувано на 06.02.25 в 10:22