Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От НИНКН е издаден фалшив документ срещу 20 000 евро, това е!

След пловдивския тютюнев склад, се оказа че и в Харманли в края на февруари е разрушен подобна сграда, паметник на културата от 1977-ма година. 

Директорът на НИМ професор Божидар Димитров заяви, че показаният документ от НИНКН, с който пловдивският склад е изключен от комплекса от сгради – паметници на културата, е с фиктивно съдържание. Понеже познавам практиката на Института за паметниците на културата, смятам че документът е издаден от сътрудник срещу сума от около 20 хиляди евро. 


Това е най- корумпираният институт у нас, защото хората в него имат монопола да определят кое е паметник на културата, да вписват и отписват от регистрите ценните обекти. Очевидно е, че в пловдивския случай някои от тях срещу немалка сума са дали бланка, подпис и печат. Той е категоричен, че от „НИНКН е издаден документ с невярно съдържание. Това е. Много лесно може да се установи човекът“.

По думите му, когато  има документ, в който се заявява, че въпросната сграда не е паметник на културата,  не е работа на общината да разследва документа и да отказва на собствениците събарянето или ремонта на склада.

Всички кметове, цяла България и всички собственици на паметници на културата знаят за рекета на института, ясни са и тарифите – между 5 и 20 хиляди евро, каза Божидар Димитров.

Той коментира и писмото си до канцлера на Германия Ангела Меркел. Според него тя ръководи ЕС като  често дори взима еднолични решения, които налага. Затова се обръщам към нея. Тя и Холандия решиха споразумението с Турция, което трябва да се подпише.

Тя каза, че ще приема само сирийци – това е лицемерие, защото всички знаем че има военни действия и в Афганистан, и в Ирак, например. Помолих я да приеме и тези, защото сирийците са само 20 процента, обясни действията си професорът.

И другото - предлагам й да отидат нейни емисари на място и да ги прибират директно от Турция, а не да ги взимат от Гърция.

Няма опасност да ни залее бежанска вълна, защото те не искат да бъдат регистрирани тука и защото сме бедни и защото няколко правозащитни организации показаха как полицаите ги бият и ритат, каза Димитров.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Трусовете около Санторини ще продължат седмици

Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани  15 труса с матнитуд 4 .  Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова.  Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..

публикувано на 03.02.25 в 16:57

Ситуацията е сложна, "Тикси" прилича на втора "Индра"

Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...

публикувано на 03.02.25 в 16:25

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

обновено на 03.02.25 в 11:18

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

обновено на 03.02.25 в 11:18
Диана Ефтимова

Липсва визия за решаване на проблемите на изборите

Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..

публикувано на 03.02.25 в 10:47