Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Послушни медии значи недоволен избирател!

Обективна журналистика сега има в БНР и БНТ

| обновено на 11.03.16 в 16:30
Снимка: Радио Пловдив

Факт е, че бизнес - моделите са коренно различни от регулацията, която съществува в момента, касаеща създаването на съдържание и разпространението му в България. Това заяви пред Радио Пловдив Анна Хаджиева от Съвета за електронни медии по повод дискусията за СЕМ, БНР и БНТ, проведена в парламента вчера. Целта й бе да чуе индустрията -  хората, които работят в медиите и създават медийното съдържание, уточни Хаджиева.

Тя обясни, че разминаване между медийно съдържание и регулация има и при европейските медии. 

Това е причината на европейско ниво да се подготвя нова директива за аудиовизуалните медийни услуги. Това значи нова регулация на медиите, която да защити принципите на плурализъм, на свобода на словото, на едни здрави публични обществени медии, които да гарантират демократичните процеси в европейските страни - нещо, особено важно за нашата страна, коментира Анна Хаджиева. 

По думите й, на европейско ниво обществените радиа и телевизии имат много важна роля и са гарант за развитието на демократичните процеси. Тя изтъкна изключително важната роля в момента на двете обществени медии у нас - БНР и БНТ като подчерта: 

В момента обективната журналистика е в Националното радио и в Националната телевизията. Но бюджетът и на двете медии е недостатъчен. Необходими са повече пари и разумни действия при измененията в закона, смята Анна Хаджиева. По думите й, в повечето европейски държави публичните медии са на смесено финансиране. В това отношение българските обществени медии са ощетени, тъй като в тях има ограничения за рекламите, което не важи за частните. 

Радиото и телевизията все още имат различни характеристики на произвеждане на програмите и съвсем различна аудитория, каза Хаджиева по повод идеята за сливането на БРН и БНТ. Според нея, ако политиците искат  да направят послушни медиите, те могат да изберат един борд, който да ги ръководи. 

Послушни медии значи недоволен избирател! - категорична е Анна Хаджиева.

Тя коментира и интернет-сайтовете, голяма част от които са "самотни играчи". Те паразитират върху обществените медии, които създават медийното съдържание.

БНР и БНТ в момента са лидери по доверие на публиката към техните програми, подчерта Хаджиева. 

Припомням темата на вчерашната дискусия в парламента бе: "Ролята и мястото на регулаторните органи и обществените медии и възможността за промяна на тяхната дейност в обществен интерес". Тя се проведе в контекста на предстоящите персонални промени в Съвета за електронни медии, както и обявяването на конкурси за нови генерални директори на Българското национално радио и Българската национална телевизия.

В началото на април изтича мандатът на председателя на медийният регулатор Георги Лозанов, който вече подаде оставка. С изтекли мандати са още двама членове на СЕМ, така че се очаква почти пълно обновление на петчленния състав.

Междувременно мандатът на Радослав Янкулов като шеф на БНР изтича през май, а вторият и последен по закон мандат на генералният директор на БНТ Вяра Анкова - през юли.

Цялото интервю с Анна Хаджиева можете да чуете в прикачения звуков файл.

Снимка



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54