Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да не вкарваме търговците в междусъседските отношения!

Аз бях много против това да вкараме търговците и в междусъседските отношения. В един блок ако има хора, които не се понасят, с административни мерки това едва ли ще бъде преодоляно.  Администрирането донякъде е полезно, но в други случаи не е. 

Това коментира пред Радио Пловдив депутатът от БСП Дора Янкова, която е заместник - председател на  парламентарната комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление. Поводът са приетите на второ четене от Народното събрание промени в Закона за етажната собственост. С тях се забраняват дейностите, нарушаващи целостта и архитектурния вид на етажната собственост.

Снимка

На практика, законът вече забранява самостоятелното саниране на апратаменти в сгради етажна собственост. Фасадите на блоковете занапред ще могат да се променят само със съгласието на 51 на сто от етажната собственост или с разрешението на общината. Така се слага край на масовата практика да се поставя топлоизолация на единични апартаменти във всякакви цветове. Вече остъклените балкони и направените изолации няма да бъдат премахвани.

С промените се предвиждат и глоби при неизвършен неотложен ремонт на сградата. За домоуправителите санкцията ще е в размер от 500 до 1000 лв., а за кмета на общината или района - от 300 до 700 лв.

Снимка

Това до известна степен ще засили сетивата на домоуправителите, но не може в центъра да бъде поставен само домоуправителят, без поръчителят и изпълнителят, заяви Дора Янкова.  

Според нея не е лошо, че се затяга отговорността и не се разрешава да се посяга на конструкциите на сградите. Някои обаче са склонни да отидат в съдебна процедура и с години да се влачат съдебни дела, а през това време да ползват присвоените общи части, посочи Янкова. Тя има богат опит като кмет на Смолян и като председател на Националното сдружение на общините в Република България.

Гражданите в тази програма за саниране на жилища не са равнопоставени, категорична е Янкова. Тя акцентира върху срещи с хора от района на Девин, които не попадат в обхвата на програмата, но чрез данъците си също ще погасяват задълженията по нея. Родопчани се интересуват няма ли да получат срещу този ангажимент някакви ваучери, например, заяви Дора Янкова. 

По думите й, ние всички ще се лишаваме от около 200 милиона лева всяка година, които могат да отидат за здравеопазване или редица социални дейности.

Санирането върви с бавни темпове, независимо че премиерът е много горд, обясни народната представителка от БСП. Тя заяви, че за общото саниране на жилищата етажна собственост е нужен проект, а за изготвянето му трябват пари. Това могат да си го позволят само хора с по - голям портфейл. А те не живеят в социални жилища, каза Дора Янкова.

Тя призова: Да бъдем малко по - съпричастни към нашите общи имоти и публични дела.

Цялото интервю с Дора Янкова и коментарите на пловдивчани по темата можете да чуете в двата прикачени звукови файла. 

Снимка

Снимка





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28