Ясно е, че целта е да бъде ерозирана европейската ценностна система, т. е. системата, която се утвърждава в Европа на свободно движение на хора, стоки, услуги, свободна инициатива на гражданите и най-вече, за да бъде гарантирана тази свобода изключително важно е върховенството на закона, заяви в интервю за Радио Пловдив Илия Налбантов, експерт по национална сигурност. По думите му, Белгия е проспала признаците за радикален ислямизъм на своята територия.
Тези терористични актове и тяхното медийно представяне на отгласите на практика водят към една посока да се тласне Европейския съюз към извънредни мерки, които да са ръба на законодателството, коментира експертът.
Според Налбантов, след атентатите в Брюксел сега голямата опасност е от развитието на екстремизъм в европейското общество, Тези терористични актове и тяхното медийно представяне на отгласите на практика водят към една посока да се тласне Европейския съюз към извънредни мерки, които да са ръба на законодателствот,
Има една опасност в момента, която върви в медиите и аз искам да я изключа, за това какво се случва и да не тръгнем по тази грешна плоскост. Имаме една фамилна памет, изведена като аксиома, че религите не воюват, а воюват различните интерес. Това се предава от четвърто поколение в нашата фамилия и когато се случи нещо подобно, винаги задаваме въпроса „Кой има интерес, каква е целта на тези актове на терор и на агресия?”
Според експерта няма пряка заплаха за България. Вземат се мерки да не бъдат застрашени хората и да се предотврати опасността от нападения. Всички действия, които се предприемат у нас, са насочени в една посока – българското общество да бъде успокоено, т. е. да е ясно, че правителството и изпълнителната власт вземат всички мерки, които са в нейните възможности, да предотврати или да вземе мерки за реакция ако има някакво такова въздействие в България. Товаса част от големите въпроси, които трябва да бъдат задавани в нашето общество – първо, какво правим с ранното предупреждение и превенцията, какво правим с развитието на аналистичния капацитет в сектора за сигурност и концентрацията на този аналитичен капацитет в Министерския съвет, така че да имаме инструмент, с който бързо да се вземат адекватни решения превантивно, а не реактивно, защото имаме един закон, в който има един раздел за управление на кризи и това е Законът за управление и функциониране на системата за национална сигурност, вече 6 месеца, колкото и да са рехави постановките в този закон те дават основание за изграждане на такава аналитична архитектура в държавата, в която да създадем инструментариум за ранно предупреждение, а не всяка служба да работи за себе си и да докладва от свое име на вземащите решения. Това е големият въпрос. Аз говоря това нещо от 10 г., така че имаме друг тип анализ, който трябва да бъде направен за България и връзките и зависимостите на икономическите и политическите оператори, които са в корупционни схеми или зависимости, които на практика ерозират българското общество и втората тема е как ние утвърждаваме върховенството на закона – ето, това е ключовият елемент и от тези два компонента ние трябва да видим как спираме деградацията във въоръжените сили в изпълнение на управленската програма на правителството, какви са инструментите за спиране на тази деградация. Ето, това са трите елемента, на които трябва да бъде обърнато внимание в най-скорошно време. Другият момент е да се спре ерозията в МВР чрез системата за компенсаторните механизми. Този дебат, който върви МВР, на практика ерозира системата и демотивира служителите, тази практика трябва да бъде преосмислена, за да може да имаме млади и енергични полицаи, които да могат да респектират 20 – 25-годишни млади хора, които могат да проявят агресия. Това е същността на проблема.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..