Когато сме разединени, няма как да сме силни. Създаването на на обща европейска разузнавателна агенция , обща армия, единна позиция и повече права за ЕС са най-важните стъпки в борбата с тероризва, заяви от Брюксел евродепутатът Андрей Ковачев.
Колегите, с които говорим, са ужасени от този нагъл акт на демонстрация на тероризма, че те са тук и ние не трябва да бъдем спокойни, защото могат по всяко време да ни ударят, да ударят и в центъра на Европа.
Евродепутатът заяви, че с полицейското присъствие, или военно присъствие не се бори тероризма. На нас ни трябва информация за терористичните клетки, обмяна на разузнавателна информация, координация на тези специални служби. В Брюксел има достатъчно полиция и войска както на летището, така и пред Европейския парламент, пред метростанциите, но това не е достатъчно.
Въпреки че от миналата година в ЕП се подготвя проект за обща европейска разузнавателна армия, той още е в проект, а това е най-важното, което трябва да се направи като противостоене от страна на Европа. Затова ние сме призовавали, но досега без резултат за обща европейска разузнавателна агенция, разбира се за много по-сериозно опазване на външните граници като споделена отговорност на всечки страни–членки. Турско-гръцката граница не е само отговорност на гръцката държава, а и на всички други страни-членки, защото от там минават и много терористи. Много от тези радикализирали се ислямистки терористи са вече второ или трето поколение родени в Европейския съюз, родени в Брюксел, в Париж и в други градове на Западна Европа, които по никакъв начин не са се интегрирали, станали са жертви на ловци на души, които са промили техните мозъци и те са готови да се взривят и да взривят с тях много невинни европейски граждани.
Това не е грешка от сега или от преди пет години, това се случва може би от 60-те години на миналия век, когато започват да идват много хора с мюсюлманско вероизповедание от колониите на Белгия, Белгия е колониална държава, Франция също и от там пристигат, заселват се и започват да работят, обединяват се в отделни квартали, маргинализират се там, правят си своите ресторанти, магазини, фризьорски салони и става нещо като гето, откъдето може да избуява и тероризъм, което се случи за съжаление. Когато нямаме достатъчно добра ефективна работа на разузнавателните ни служби, за да имаме ухо и очи там, където са те, се случва това, което се случи сега.
Освен обща европейска разузнавателна армия, Андрей Ковачев смята, че е необходимо и Обща армия и по-сериозно опазване на европейските граници. И призова да се даде зелена светлина за повече правомощия на ЕС. Като една от причините това да не се е осъществило досега, той посочи популизма и национализма в отделните страни-членки на ЕС. Да не слушаме популисти и националисти, които говорят колко лоше е Европа, а да има по-силни европейски лидери, които да направят по-силен ЕС, не бъззъб. Да бъдем заедно, а не отделни страни да заявяват, че не искат в работат им да се месят французи, или германци. Така доникъде няма да стигнем.
Европейският съюз е това, което му позволят страните-членки. ЕС може да направи само тово, което му позволят. Ако Меркел, Оланд, Орбан, Ренци, Камерън и всчките лидери на европейските страни не дадат зелена светлина на нашия ЕС да изърши нещо той няма как да го извърши. Когато имаме идеи за общо разузнаване, обща армия, общо опазване ако те не се подкрепят от всички страни-членки те няма да могат да бъдат реализирани и тогава няма как да сочим ЕС като нещо, което се е провалило, а нежеланието на този или онзи лидер да се солидализира с останалите да се случи това. Когато сме разединени няма как сме силни. От миналото знаем „Съединението прави силата” – на нашия парламент е написано, а „Разделяй и владей” е другото – когато сме разединени много по-лесно ставаме жертви и на най-различки атаки.
Според Андрей Ковачев трябва да има и промяна в законодателството, което да не позволява допускането на религии, които не признават законодателството на светската държава.
Интервюто с евродепутата Андрей Ковачев е в звуковия файл.
„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..