Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трябва да сме заедно! Без популизъм и национализъм!

| обновено на 23.03.16 в 16:54

Когато сме разединени, няма как да сме силни. Създаването на на обща европейска разузнавателна агенция ,  обща армия, единна позиция и повече права за ЕС са   най-важните стъпки в борбата с тероризва, заяви от Брюксел евродепутатът Андрей Ковачев.

 По време на терористичния акт в Брюксел, евродепутатът  е бил на входа на Европейския парламент. Днес разказва за началото на деня в Брюксел в утрото след атентатите:    Първо бях наблизо до местростанцията „Моленбек” и до „Шуман”, където имаше много камери на международни телевизии и аз също се включих с коментар. Брюксел се пробужда, започва трафикът да тече отново. Въпреки всичко улиците около „Моленбек” са затворени около станцията и има много сериозно присъствие на полиция и на военни части в този квартал.

Колегите, с които говорим, са ужасени от този нагъл акт на демонстрация на тероризма, че те са тук и ние не трябва да бъдем спокойни, защото могат по всяко време да ни ударят, да ударят и в центъра на Европа. 

Евродепутатът заяви,  че с  полицейското присъствие, или  военно присъствие не се бори  тероризма. На нас ни трябва информация за терористичните клетки, обмяна на разузнавателна информация, координация на тези специални служби. В Брюксел има достатъчно полиция и войска както на летището, така и пред Европейския парламент, пред метростанциите, но това не е достатъчно. 

Въпреки че от миналата година в ЕП се подготвя проект за обща европейска разузнавателна армия, той още е в проект, а това е най-важното, което трябва да се направи като противостоене от страна на Европа.  Затова  ние сме призовавали, но досега без резултат за обща европейска разузнавателна агенция, разбира се за много по-сериозно опазване на външните граници като споделена отговорност на всечки страни–членки. Турско-гръцката граница не е само отговорност на гръцката държава, а и на всички други страни-членки, защото от там минават и много терористи. Много от тези радикализирали се ислямистки терористи са вече второ или трето поколение родени в Европейския съюз, родени  в Брюксел, в Париж и в други градове на Западна Европа, които по никакъв начин не са се интегрирали, станали са жертви на ловци на души, които са промили техните мозъци и те са готови да се взривят и да взривят с тях много невинни европейски граждани.

Това не е грешка от сега или от преди пет години, това се случва може би от 60-те години на миналия век, когато започват да идват много хора с мюсюлманско вероизповедание от колониите на Белгия, Белгия е колониална държава, Франция също и от там пристигат, заселват се и започват да работят, обединяват се в отделни квартали, маргинализират се там, правят си своите ресторанти, магазини, фризьорски салони и става нещо като гето, откъдето може да избуява и тероризъм, което се случи за съжаление. Когато нямаме достатъчно добра ефективна работа на разузнавателните ни служби, за да имаме ухо и очи там, където са те, се случва това, което се случи сега.

Освен обща европейска разузнавателна армия, Андрей Ковачев смята, че е необходимо и Обща армия и  по-сериозно опазване на европейските граници. И призова да се даде зелена светлина за повече правомощия на ЕС.  Като една от причините това да не се е осъществило досега, той посочи популизма и национализма в отделните страни-членки на ЕС. Да не слушаме популисти и националисти, които говорят колко лоше е Европа, а  да има по-силни европейски лидери, които да направят  по-силен ЕС, не бъззъб. Да бъдем заедно, а не отделни страни да заявяват, че не искат в работат им да се месят французи, или германци. Така доникъде няма да стигнем. 

Европейският съюз е това, което му позволят страните-членки. ЕС може да направи само тово, което му позволят. Ако Меркел, Оланд, Орбан, Ренци, Камерън и всчките лидери на европейските страни не дадат зелена светлина на нашия ЕС да изърши нещо той няма как да го извърши. Когато имаме идеи за общо разузнаване, обща армия, общо опазване ако те не се  подкрепят от всички страни-членки те няма да могат да бъдат реализирани и тогава няма как да сочим ЕС като нещо, което се е провалило, а нежеланието на този или онзи лидер да се солидализира с останалите да се случи това. Когато сме разединени няма как сме силни. От миналото знаем „Съединението прави силата” – на нашия парламент е написано, а „Разделяй и владей” е другото – когато сме разединени много по-лесно ставаме жертви и на най-различки атаки.

Според Андрей Ковачев трябва да има и промяна в законодателството, което да не позволява   допускането на религии, които не признават законодателството на  светската държава. 

Интервюто с евродепутата Андрей Ковачев е в звуковия файл. 







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21